Ekonomi HaberleriGündem Haberleri

Hazine ve Maliye Bakanlığı Duyurdu: 5 TL Değerindeki Madeni Paralar Tedavüle Çıkıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 5 TL değerindeki madeni paraların tedavüle çıkarılacağını duyurdu.

Resmi Gazete’de konu hakkında bir tebliğ yayınlandı. Bu tebliğde geçen, 1264 sayılı Madeni Ufaklık ve Hatıra Para Bastırılması Hakkında Kanun uyarınca, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce 5 TL değerindeki madeni paraların basıldığı belirtildi.

Paraların ön yüzünde Selçuklu yıldızı motifi, ay yıldız ve Türkiye Yüzyılı logosu yer alırken, arka yüzünde Atatürk rölyefi ve “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı bulunacak.

Yeni 5 TL’lik madeni paraların tasarımı, Selçuklu yıldızı motifi ve Türkiye Yüzyılı logosu ile dikkat çekiyor.

5 TL Değerindeki Madeni Paralar Tedavüle Çıkıyor

Kenar özelliği düz tırtıllı olan paraların çapı 28,15 milimetre, kalınlığı 1,70 milimetre, ağırlığı ise 8,25 gram şeklinde belirlendi. Paranın ön yüzünde dış halkada sekiz köşeli Selçuklu yıldızı motifi ve bu motifin dış kontörünün tekrarı bulunuyor. Ortada Türkiye Yüzyılı logosu yer alırken, solunda “5” rakamı, altta “Türk Lirası” yazısı ve yazının altında basım yılı bulunacak. Arka yüzünde ise Atatürk rölyefi ve çevresinde “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı yer alacak.

Geçtiğimiz süreçte, TCMB Başkanı Fatih Karahan yeni banknotlar hakkında konuşmuştu. Karahan, “500 ve 1000 TL’lik banknotlara ihtiyaç olup olmadığıyla ilgili ekiplerimiz çalışıyor” açıklamasında bulunarak söylentileri doğruladı. Bunun üzerinden uzun bir süre geçtikten sonra, bahsi geçen hatıra demir 5 TL’nin tedavüle çıkma kararı açıklandı. Resmi Gazete‘de yayımlanan tebliğe göre, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılan bu yeni paraların, kararın açıklanmasının hemen ardından  tedavüle çıkacağı açıklandı. Türkiye’nin ekonomik tarihinde önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Milliyet

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir