Siyaset Haberleri

Jill Biden’dan Eşine Münazara Sonrası Destek: “Başarıyı 90 Dakikayla Ölçmeyin”

ABD Başkanı Joe Biden'ın ilk başkanlık münazarasındaki performansı tartışmalara yol açtı.
abd başkanlık münazaraları

ABD Başkanı Joe Biden’ın eşi Jill Biden, Başkan Biden’ın ilk başkanlık münazarasında gösterdiği performansın, dört yıllık başkanlık süresini tanımlamaması gerektiğini belirterek, Biden’a olan desteğini dile getirdi. Jill Biden, 90 dakikalık canlı yayınların Biden ve başarıları hakkındaki görüşleri etkilememesi gerektiğini vurguladı. Bloomberg’ün haberine göre, Biden münazarada kendisine ne olduğunu bilmediğini ve kendisini iyi hissetmediğini itiraf etti.

Adaylıktan çekilme tartışmaları

abd başkanlık münazaraları

Biden’ın ilk canlı yayın tartışmasında sergilediği performans sonrası, adaylıktan çekilmesi gerektiği yönünde tartışmalar alevlendi. Axios haber portalı, Biden’ın en yakın ailesi ve arkadaşlarının karar vermesi halinde başkanlık yarışından ayrılacağını bildirdi. Wall Street Journal ise, bazı kongre üyelerinin Demokrat Parti’den yeni bir aday bulmayı umduğunu ve Demokrat bağışçıların Biden’ın yarıştan çekilmesini istediklerini belirtti.

NYT’den çekilme çağrısı

abd başkanlık münazaraları

The New York Times (NYT) gazetesi, Biden’ın tartışmadaki performansını eleştirerek, “Biden ülkesine hizmet etmek için yarıştan çekilmeli” başlıklı bir makale yayımladı. Makalede, Biden’ın Amerikan halkını bir dönem daha kalmayı düşündüğü makamın zorlu talepleri için yeterli olduğuna ikna edemediği kaydedildi. Ayrıca, Biden’ın şu anda yapabileceği en büyük kamu hizmetinin yeniden seçilmek için aday olmayacağını duyurmak olduğu ifade edildi.

Trump’tan eleştiriler

abd başkanlık münazaraları

Donald Trump ise, Biden’ın yetersiz olduğunu ve yaşının sorun olmadığını söyledi. Biden ise, aldığı eleştiriler karşısında, eskisi kadar rahat yürüyemediğini ve konuşamadığını kabul ederek, ne yapması gerektiğini bildiğini belirtti. Biden, ekonomiyi güçlendirmek ve dünyayı ‘Putin gibilere’ karşı korumak konusunda kararlı olduğunu vurguladı.

Kiev’de panik

abd başkanlık münazaraları

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in ofisinde, Biden-Trump düellosu sonrası büyük bir panik yaşandığı iddia edildi. Ukraynalı muhalif milletvekili Aleksandr Dubinskiy, Kiev’de Biden’ın Trump’a ‘başarısız’ dediğini ve Zelenskiy’in bu tabiri daha önce kullanarak Trump’ı aynı şekilde nitelendirdiğini anımsattı.

Kaynak: AnlatılanınÖtesi
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir