Gündem Haberleri

Aile Ve Sosyal Hizmet Bakanlığı, Türkçe’de Yer Alan Cinsiyetçi İfadeleri Temizlemeyi Hedefliyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, eşitlik ve şiddetsiz söz kullanımını arttırmak amacıyla Türkçe'de yer alan cinsiyetçi ifadeleri temizlemeyi hedefliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dilde eşitlikçi ve şiddetsiz kelimelerin kullanımını arttırmak için Türkçe’de yer alan cinsiyetçi ifadeleri temizlemeyi hedefliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve TDK, dili şiddetsiz söz kullanımına yöneltmek doğrultusunda beraber çalışacak.

Türkçe’de yer alan atasözleri ve deyimler incelenecek.

türkçe

Dilde eşitlik ve şiddetsiz kullanımın artmasını amaçlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türk Dil Kurumu, çalışmaları doğrultusunda atasözleri, deyimleri ve masalları inceleyecek. Cinsiyetçi ve şiddet içeren ifadeler düzenlenecek. Bakanlık tarafından düzenlenen farkındalık kampanyaları ile vatandaşlar bilgilendirilecek.

Arındırılan kelimelerin tekrar kullanımını engellemek amacıyla İletişim Bakanlığı sorumluluğunda çalışmalar düzenlenecek

Türkçe gibi dijital oyunlara da düzenleme geliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kadına şiddet içeren dijital oyunlar için farkındalık çalışması düzenleyecek. ASHB, bu konuda üniversitelerin grafik tasarım, bilgisayar programcılığı, yazılım mühendisi öğrencileriyle Ankara’da belirlenen pilot üniversitede iş birliği yapacak.

Çocuk programları ve çizgi filmlerde geçen cinsiyetçi ve şiddet içeren ifadeleri önlemek amacıyla çizgi film animasyon öğrencileri ve senaristler ortak çalışma yürütecek.

Kaynak: TGRT Haber

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir