Teknoloji Haberleri

Amerikan Ordusunun Gizli Silahı Manta Ray Uydudan Görüntülendi!

Amerikan ordusunun en gizli projelerinden biri olan Manta Ray, uydudan çekilen görüntülerle ortaya çıktı.

Northrop Grumman tarafından geliştirilen bu fütüristik su altı insansız drone, okyanuslarda uzun süreler boyunca gözetim veya yakıt ikmali gerektirmeden hareket edebiliyor.

Testleri başarıyla tamamlanan Manta Ray, özellikle Rus ve Çin denizaltılarını tespit etmek için kullanılacak. Bu teknoloji, deniz altı savaşlarının geleceğini şekillendirme potansiyeline sahip.

Manta Ray, denizlerde uzun süreler boyunca görev yapabilecek şekilde tasarlandı.

Amerikan Ordusunun Gizli Silahı Manta Ray Uydudan Görüntülendi!

Bu, ABD donanmasının küresel denizlerdeki hakimiyetini artırmasına yardımcı olacak. Araç, suda hareket etmek için verimli, kaldırma kuvvetine dayalı süzülme özelliğini kullanıyor. Menzili 9 bin kilometre olan bu drone, su altında saatte 290 kilometre hıza ulaşabiliyor. Savunma analistlerine göre, Manta Ray’in temel hedefi Rus ve Çin denizaltılarını tespit etmek ve izlemek.

Çeşitli deniz görev setlerini yerine getirebilecek şekilde tasarlanan drone, farklı boyut ve türlerde yük taşıma bölmeleriyle donatılmış. Dr. Kyle Woerner, “Konuşlandırıldıktan sonra araç, suda hareket etmek için verimli, kaldırma kuvvetine dayalı süzülme özelliğini kullanıyor” şeklinde bir açıklama yaptı.

Manta Ray ilk defa California’da bulunan Port Hueneme deniz üssünde görüntülendi.

Amerikan Ordusunun Gizli Silahı Manta Ray Uydudan Görüntülendi!

ABD ve İngiliz medyasındaki haberlerle dikkat çeken Manta Ray uzaydan çekilen fotoğraflarıyla ilk kez görüntülendi. ABD’li savaş uzmanı Dr. Kyle Woerner, “Suyun içinde çok verimli olacağını düşünüyoruz, kaldırma kuvveti nedeniyle süzülerek hareket edecek” dedi. “Testler başarıyla sonuçlanmıştı, artık dünya genelindeki operasyonlarda kullanılmaya hazır.” diye ekledi. Ayrıca Manta Ray, Google Maps‘ten görüntülenebiliyor.

ABD’nin su altı droneları geliştirme çabaları, diğer ülkeler tarafından da yakından takip ediliyor. Rusya, torpido şeklindeki Poseidon drone‘larını geliştirirken, Avustralya da Ghost Shark adını verdiği büyük su altı drone’u ile denizlerdeki hakimiyetini artırmayı hedefliyor. Bu gelişmeler, su altı savaşlarının geleceğini yeniden şekillendirebilir.

Kaynak: Milliyet
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir