Gündem Haberleri

Ankara Büyükşehir Belediyesi: Aşırı Sıcaklar Nedeniyle Çalışma Saatleri Değişecek

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), başkentteki yoğun sıcaklık sebebiyle personelin çalışma şartlarına ilişkin önlemler alacaklarını duyurdu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, küresel iklim değişikliğinin etkisiyle sıcaklıkların mevsim normallerinin üstüne çıkması ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün sıcaklıkların artmaya devam edeceğini öngörmesi üzerine personeli için harekete geçti.

Başkentteki aşırı sıcakların etkilerini azaltmak amacıyla belediye tarafından alınacak önlemlerle ilgili açıklamada şu detaylar yer alıyor: Aşırı sıcak ortamlarda çalışan personelin, zorunlu ve acil durumlar haricinde daha serin saatlerde çalışmalarına izin verilecek.

Ankara’da sıcaklık nedeniyle sağlık sorunları yaşanmaması adına önlem alınacak.

Mansur yavaş (ankara)

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın direktifiyle, özellikle yüksek fiziksel aktivite gerektiren iş kollarında ve açık alanlarda çalışan personelin iş koşulları, iş sağlığı ve güvenliği önlemleri yeniden düzenlenecek.

Hamile veya emziren kadın çalışanlar ile kronik hastalığı olan personelin, bu durumlarını belgelemeleri şartıyla çalıştırılmamasına özen gösterilecek. Ayrıca, yoğun fiziksel aktivite gerektiren işlerde ve açık alanlarda çalışan personelin iş sağlığı ve güvenliği koşulları yeniden düzenlenecek.

Yüksek sıcaklıkların çalışma performansını düşürebileceği ve dikkat dağınıklığı, halsizlik, baş ağrısı gibi belirtilere yol açarak iş kazaları riskini artırabileceği belirtilen genelgede, personelin aşırı sıcaklardan kaynaklanan sağlık sorunlarıyla karşılaşmaması için önlemler alınması isteniyor.

Çalışanlar için gerekli tedbirler sağlanacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi

Ayrıca, çalışanlar düzenli olarak su içmeye teşvik edilecek ve kapalı alanlarda çalışan personelin klima kullanımıyla ilgili rahatsızlık yaşamaması için gerekli tedbirler alınacak.

Kaynaklar: ntv.com, baskenthaber

 

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir