Teknoloji HaberleriYapay zeka

Apple’ın Yeni Planı: Yapay Zeka Ücretli mi Olacak

Apple, yapay zeka özelliklerini ücretli hizmetler olarak sunmayı planlıyor, AI özelliklerinden faydalanmak için artık ücretli abonelik başlatmanız gerekebilir.
apple

Son zamanlarda Apple yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Yapay zeka (AI) özelliklerini, Apple‘da ücretli abonelik karşılığında hizmete sunmayı planlıyor. Başta, Apple Intelligence adı verilen yapay zeka fonksiyonlarının, uyumlu cihazlara sahip olan tüm kullanıcılar için ücretsiz olacağı söylenmişti. Ancak planlanan son hamlede, Cupertino’daki planlar değişti ve bu özelliklerin gelecekte sadece abonelik karşılığında sunulması planlandı. iCloud+ tarzında bir abonelikten bahsediliyor.

Apple yapay zeka hizmetlerini ücretli hale mi getiriyor?

apple

Apple şirketinin hizmet sektörü son zamanlarda şirket için önemli bir gelir kaynağı haline geldi. Yapay zeka özelliklerini ücretli hizmetler olarak sunmayı planlıyor. Donanım satışlarının yavaşladığı bu dönemde, hizmetler önemli bir çıkış yolu sunuyor.

Mark Gurman’ın raporuna göre, Apple da diğer AI sağlayıcıları gibi yapay zeka teknolojilerini para kazandıracak bir şekilde kullanmayı planlıyor. Kullanıcılarına ücretsiz bir temel erişim sunacak fakat ekstra fonksiyonlar için aylık abonelik ücreti alınacak. Şu anki iCloud+ gibi, belirli bir temel hizmet ücretsiz olacak, ancak daha fazlasını isteyen kullanıcılar ekstra ücret ödeyecek.

Şirket, kullanıcılarının ChatGPT, Claude ve Google Gemini gibi diğer yapay zeka hizmetlerine erişimini sağlarken komisyon kazanmayı hedefliyor. Bu hizmetleri kullandığınızda, Apple da kazanç elde edecek. Bu iş birliklerinin, iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’nın sonbaharda piyasaya sürülmesiyle birlikte duyurulması bekleniyor.

Apple şirketinin yapay zeka planları, Avrupa Birliği (AB) ile olan düzenleyici anlaşmazlıklar nedeniyle biraz zorlanabileceği iddia ediliyor. Apple, bu yıl içinde AB bölgesinde AI hizmetlerini başlatamayabileceğini açıkladı. Bu durum, şirket için hem imaj hem de ekonomik olarak kayıplara yol açabilir.

Kaynak: ShiftDelete
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir