Uzay

Avrupa’nın Yeni Roketi ‘Ariane 6’ Uzaya Fırlatıldı

Avrupa'nın yeni ağır yük roketi Ariane 6, 9 Temmuz günü yerel saatle 16:00'da (BST 20:00, CEST 21:00) ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Ariane 6, Ariane 5‘ten görevi devralan Avrupa’nın Ariane roket serisinin en yenisidir ve alçak Dünya yörüngesinden uzayın derinliklerine kadar görevler fırlatabilen modüler ve çok yönlü bir tasarıma sahip.

ESA Genel Direktörü Josef Aschbacher, “Tamamen yeni bir roket sık sık fırlatılmaz ve başarı garanti olmaktan uzaktır. Avrupa’nın yeni nesil Ariane ailesinin başarıyla havalandığı ve Avrupa’nın uzaya erişimini etkin bir şekilde yeniden sağladığı bu tarihi ana tanıklık ettiğim için ayrıcalıklıyım” dedi.

Açılış fırlatması büyük bir girişim.

Ariane 6

“Bir açılış fırlatması, yıllarca durmaksızın çalışan binlerce insan için çok büyük bir girişimdir. İlk denemede harika bir performans sergilediğini görmek, onların adanmışlığının bir kanıtı ve Avrupa’nın mühendislik ve teknoloji alanındaki mükemmelliğinin bir göstergesidir. ESA, CNES, ArianeGroup ve Arianespace ekiplerine bu noktaya gelebilmek için gösterdikleri yoğun çaba için yürekten teşekkür ediyorum. Ayrıca yol boyunca Ariane 6 programını mümkün kılan ve destekleyen Üye Devletlerimize de içtenlikle teşekkür etmek istiyorum. Her zaman kolay olmadı ama gösterilen dayanıklılık bugün karşılığını fazlasıyla verdi.”

Ariane 6’daki ilk uydu seti üst kademeden serbest bırakıldı.

Ariane 6

VA262 olarak adlandırılan bu açılış uçuşu, Ariane 6‘nın Dünya’nın yerçekiminden kaçma ve uzayda çalışma konusundaki yetenek ve hünerlerini göstermeyi amaçlayan bir gösteri uçuşu. Kalkıştan bir saat sonra, TSİ 21:06, TSİ 22:06’da, Ariane 6′daki ilk uydu seti üst kademeden serbest bırakıldı ve Dünya’nın 600 km üzerindeki bir yörüngeye yerleştirildi. Bu açılış uçuşunda çeşitli uzay ajansları, şirketler, araştırma enstitüleri, üniversiteler ve genç profesyonellerden uydular ve deneyler yer aldı.

Roketin yanı sıra kalkış, fırlatma rampasının işleyişini ve Avrupa Uzay Üssü’ndeki yerdeki operasyonları da gösterdi. Fransa’nın uzay ajansı CNES tarafından inşa edilen yeni özel fırlatma alanı, Ariane fırlatmalarının daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor.

İlk başarılı fırlatma Ariane 6 ile gerçekleşti.

Ariane 6

Fırlatma vesilesiyle CNES CEO’su Philippe Baptiste şunları söyledi:

“Ariane 6 ile gerçekleştirilen bu ilk başarılı fırlatma ile Avrupa nihayet uzaya erişim kapasitesini geri kazanmış oldu. Şu anda hissettiğim büyük duygunun ötesinde, ilk düşüncelerim Kourou, Paris, Vernon, Les Mureaux, Toulouse, Bremen, Lampoldshausen, Liège, Barselona, Colleferro, Zürich ve Avrupa’nın her yerinde bu başarıyı mümkün kılan tüm ekipler içindir. CNES, ESA, ArianeGroup, Arianespace ve alt yüklenicilerimizin çalışanlarının bağlılıklarına teşekkür etmek isterim. Son birkaç ay çok yoğun geçti ve hepsine teşekkür etmek istiyorum. Avrupa uzay programıyla gurur duyabilir, Avrupa bilgi ve uzmanlığıyla gurur duyabilir. Hep birlikte fırlatıcıların ve uzayın geleceğini hazırlayalım.”

Ariane 6, ArianeGroup tarafından inşa edildi.

Ariane 6

Ariane 6, ana yüklenici ve tasarım otoritesi ArianeGroup tarafından inşa edildi. ArianeGroup CEO’su Martin Sion, “Ariane 6’nın başarılı ilk uçuşu ile Avrupa uzay endüstrisi yeni bir döneme girmiştir” dedi.

“Bu tarihi fırlatma, tüm Avrupa endüstrisine yansıyan bu başarı için içtenlikle teşekkür etmek istediğim ekiplerimizin ve ortaklarımızın şaşmaz bağlılığını göstermektedir. Avrupa’nın yeni fırlatıcısının uzaya doğru havalandığını görmek, olağanüstü bir teknik ve teknolojik maceranın doruk noktası ve Ariane 6 operasyonlarının uzun bir tarihinin başlangıcıdır. Bir sonraki uçuş modelleri halihazırda üretim aşamasındadır ve ikinci modelin aşamaları Ariane 6’nın ilk ticari uçuşu için bu sonbaharda Guyana Uzay Merkezine gönderilecektir.”

Bu uçuşta Ariane 6 üst kademesi, Dünya atmosferine girerken iki yeniden giriş kapsülünü serbest bırakacak şekilde ayarlandı.

Ariane 6

Uyduların yörüngeye yerleştirilmesiyle Ariane 6, görev yüklerini başarıyla uzaya fırlatabileceğini göstermiş oldu ancak yer kontrolünün ilk uçuşu için hazırladığı daha fazla şey var. Önümüzdeki bir saat içinde Ariane 6’nın üst kademesi, yeni yardımcı tahrik ünitesini kullanarak Vinci motorunu yeniden çalıştırabileceğini bir kez daha gösterecek. Bu yeniden başlatma kabiliyeti, Ariane 6’nın gelecekteki uçuşlarda birden fazla yolcuyu farklı yörüngelere bırakmasına ve görevinin sonunda uzay enkazına dönüşmemesini sağlamak için Dünya atmosferinde yörüngeden çıkmasına olanak tanıyacak.

Bu uçuşta Ariane 6 üst kademesi, yörüngede hiçbir uzay enkazı bırakmadan zararsız bir şekilde yanmak üzere temiz bir imha için Dünya atmosferine girerken iki yeniden giriş kapsülünü serbest bırakacak şekilde ayarlandı.

İlk ticari uçusun bu yıl gerçekleşmesi bekleniyor.

Ariane 6

Bir sonraki Ariane 6‘nın, Arianespace’in operatör ve fırlatma hizmeti sağlayıcısı olarak ilk ticari uçuşunda bu yıl fırlatılması planlanıyor. Arianespace CEO’su Stéphane Israël, “Bu ilk uçuşun başarısı, Ariane 6’nın operasyonel kariyerinin başlangıcına işaret ediyor ve Avrupa’ya uzaya özerk bir erişim sağlıyor” dedi.

“Yeni fırlatıcının sipariş defteri, Ariane 6’nın çok yönlülüğünün ve birden fazla yörüngede çok çeşitli görevleri yerine getirme kapasitesinin kanıtıdır. Bu, müşterilerin hem kurumsal hem de ticari görevleri için Ariane 6’ya duydukları güveni yansıtmaktadır. Yeni fırlatıcımızı işletmeye başlamak için sabırsızlanıyoruz.”

Kaynak: ESA
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir