Gündem Haberleri

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: Türkiye Oy Birliğiyle Gri Listeden Çıktı

Bakan Şimşek, Türkiye'nin FATF'ın gri listesinden çıkarılma kararının cuma günü oybirliğiyle kabul edildiğini ve hiçbir ülkenin itiraz etmediğini açıkladı.
bakan şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bloomberg HT-Habertürk ortak yayında açıklamalarda bulundu.

Şimşek’in konuşmasında öne çıkan noktalar:

  • (Vergi paketi çalışması) Tercihimiz, vergilendirilmeyen alanlardan gelir elde etmek, vatandaşlarımıza yeni bir vergi yükü getirmemek yönündedir.
  • Geçen yıl, EYT’nin yıllık maliyeti finansman maliyetiyle birlikte 724 milyar liraya ulaştı.
  • Geçen yıl Türkiye’nin cari açığı 57 milyar dolar düzeyindeydi, bu yıl ise muhtemelen 26 milyar dolara düşecek.
  • Yurt içi bankalarla yapılan swap işlemlerini neredeyse 5 milyar dolara kadar düşürdük.

Türkiye’nin net rezervleri ve rezerv pozisyonu önemli ölçüde iyileşme gösterdi.

rezerv (bakan şimşek)

“Ana hedefimiz, enflasyonu kalıcı olarak düşürmek ve orta-uzun vadede döviz kurlarında istikrar sağlamaktır. Geçen yıl net rezervler neredeyse 144 milyar dolar ile zirve yapmıştı. Şu anda ise 63 milyar doların altına düşmüş durumda. Bu düşüşün hızı artacak gibi görünüyor. 44 haftadır kesintisiz olarak KKM’de bir azalma trendi var.”

“Bu süreçte istihdam güçlü kalmayı başardı. Kalıcı refah artışı için en kritik konu istihdamdır. Son 20 yıla baktığımızda, her yıl ortalama 690 bin kişiye iş imkanı sağladık. İstihdam olmadan kalıcı refah artışı sağlanamaz. Geçici bir süreliğine ekonomik bir yavaşlama dönemine gireceğiz. İstihdamın en az etkilenmesi için gerekli önlemleri alacağız.”

Bakan Şimşek: Türkiye’de asgari ücret düşük değil.

bakan şimşek

Türkiye’de asgari ücretin düşük olduğunu söylemek doğru olmaz. Asgari ücret konusunda yapılan tartışmalar genellikle popülist yaklaşımlar içeriyor. Çalışanlarımızı, emeklilerimizi enflasyona karşı koruduk ve korumaya devam edeceğiz. Reel büyümeden onlara pay vermeye devam edeceğiz. Enflasyonun yavaşlayacağına inanıyoruz.

Bahşişin vergilendirilmesi gündemimizde yok.

bakan şimşek

Bahşişin vergilendirilmesi gündemimizde yok ve hiçbir zaman da olmadı. Sektörden bu yönde bir talep gelmiş olabilir, ancak bizim çalışmalarımızda böyle bir madde yok. Motokurye sektörüyle ilgili gelen talepler muhalefet tarafından istismar edildiği için şu anda ne motokurye ne de bahşiş konusu pakette yer almıyor.

Enflasyonun düşmesi bizim için önemli.

enflasyon (bakan şimşek)

“Bu yıl sonunda enflasyonun %40′ seviyelerine, özellikle %40 civarına düşmesi bizim için önemli. Enflasyonun hedefe en yakın olarak %38’e inmesi ideal, %42’nin altına düşmesi ise yeterli olacaktır.”

“Emeklilerimiz ve memurlarımız için de aynı şeyi ifade edebilirim. Ocak ayında, 6 aylık bir süre için %49 oranında bir artış sağladık.”

Kaynak: trthaber.com

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir