Gündem Haberleri

Banka Hesap Sahipleri ve IBAN Kullananlara Uyarı: Cezalarla Karşılaşabilirsiniz

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), yasa dışı yollarla kazanılan paraların hesaptan çıkarılması konusunda banka hesap sahipleri ve IBAN kullanıcılarını uyardı.
kredi kartı (hesap)

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), son zamanlarda dolandırıcılık olaylarının arttığının altını çizerek, kullanıcıları dikkatli olmaları konusunda uyardın TBB, son dönemde yasa dışı yollarla kazanılan paraların, müşterilerden kiralanan hesaplar aracılığıyla sistem dışına çıkarıldığını belirtti.

Sorumluluk hesap sahibinde

Hesap makinesi

Hesap sahiplerinin, hesapları üzerinden yapılan tüm işlemlerin sorumlusu olduğu hatırlatıldı ve yapılan açıklamada şu sözler kaydedildi.

“Bu işlemler, hesap sahibi adıyla yapıldığı için hesap sahipleri çeşitli hukuki ve cezai yaptırımlarla karşılaşabilir. İlgili mevzuata göre banka nezdinde veya aracılığıyla yapılacak kimlik tespitini gerektiren işlemlerde, kendi adına ve fakat başkası hesabına hareket eden kimsenin bu işlemleri yapmadan önce kimin hesabına hareket ettiğini bankaya yazılı olarak bildirmesi gerekmektedir. Aksi durumda bu kişilerin hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılması öngörülmektedir”

Banka hesaplarını üçüncü kişilerin kullanmasına izin verenlere para ve hapis cezası

Kredi kartı (hesap)

Banka hesaplarının başkaları tarafından kullanılmasına izin verenlerin, nitelikli dolandırıcılık gibi çeşitli suçlarla ilişkilendirilebileceği vurgulandı. Yasal düzenlemelere göre, bu tür dolandırıcılık faaliyetlerine karışanların hapis ve para cezası ile cezalandırılabileceği belirtildi.

Açıklamada, “Mağdur olmamak ve başkalarını mağdur etmemek için banka hesap bilgilerinizi veya IBAN numaralarınızı, dijital bankacılık kanallarında kullanılan parolanız veya tek kullanımlık şifrelerinizi, kart bilgilerinizi ve kart şifrelerinizi kimseyle paylaşmayınız. Menfaat karşılığı hesaplarınızı kullanmak isteyen dolandırıcılara karşı dikkatli olunuz.” ifadesine yer verildi.

Kaynak: gercekgundem.com

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir