Siyaset Haberleri

Batılı Ülkelerin Ukrayna’ya Artık Koşulsuz Bir Şekilde Destek Sağlamayacağı Görülüyor

Batılı ülkeler yakın zamana kadar Kiev'e koşulsuz şekilde destek veriyorlardı. Ancak artık şartlar aynı değil.
Batılı Ülkelerin Ukrayna'ya Artık Koşulsuz Bir Şekilde Destek Sağlamayacağı Görülüyor

Batılı ülkelerin Kiev’e koşulsuz destek veriyorlardı. Ancak bugünlerde; çatışmanın uzaması, toprak kayıpları, yolsuzluk ve başarısız karşı saldırı gibi faktörlerle birlikte giderek koşullu hale gelmeye başladığı açıkça görülüyor.

ABD merkezli siyasi gazete Politico, Ukrayna’daki uzun süreli çatışmaya şu şekilde değindi:

Batılı Ülkelerin Ukrayna'ya Artık Koşulsuz Bir Şekilde Destek Sağlamayacağı Görülüyor

Politico, 2. Dünya Savaşı’nın en önemli olaylarından biri olarak görülen ve Avrupa’nın kurtuluşunun yolunu açtığına inanılan Normandiya çıkarmasının 80. yıldönümünde, Batı cephesinde Ukrayna’daki çatışmaya ilişkin görüş ayrılıklarının sarsıntılı bir şekilde devam ettiğini yazdı. Gazete şu ifadeleri kullandı:

 “Batılı liderler, anma etkinliklerinde şehitlerin mezarlarına çelenk koyarak ve Kiev’e sarsılmaz destek sözü vererek birleşik bir cephe sergileyecek. Ancak Ukrayna’daki savaş alanında hissedilen ruh hali ve küresel siyasetteki kapsamlı değişimler bize farklı bir hikaye anlatıyor”

Bu zamana kadar hep Kiev’e silah yardımı yapan Batı’nın artık desteğinin değişmez ve koşulsuz olmayacağını belirtti. Donald Trump’ın NATO ve Avrupa Birliği’ni (AB) korkutan geri dönüşüyle birlikte dünyanın yeni olası sismik değişimlere hazırlandığına, bu nedenle de verilen destek ve dayanışma sözlerinin içi dolu olmadığının ortaya çıkabileceğine vurgu yaptı.

‘’Biden, Rusya’ya karşı saldırıya öncülük etmek istemez.’’

Batılı Ülkelerin Ukrayna'ya Artık Koşulsuz Bir Şekilde Destek Sağlamayacağı Görülüyor

Haberde, “Avrupalılar, mevcut ABD Başkanı Joe Biden’ın bu sonbaharda Beyaz Saray’daki koltuğunu eski Başkan Donald Trump’a kaptırması halinde Ukrayna’nın en önemli müttefikini kaybedebileceğinden korkuyor” denilirken, bu görüşü destekleyen Fransız siyaset analisti Nicolas Tenzer şunu söyledi: “Biden yeniden seçilse bile, yönetimindeki tüm üyelerin Ukrayna ile güçlerini birleştirmek ve Rusya’ya karşı muzaffer bir karşı saldırıya öncülük etmek istemeyeceğini söyledi”

Ukrayna’ya yapılan yardımlar yeterli mi?

Batılı Ülkelerin Ukrayna'ya Artık Koşulsuz Bir Şekilde Destek Sağlamayacağı Görülüyor

Politico gazetesi, isimsiz 3 yetkiliye dayandırdığı haberinde, Beyaz Saray temsilcilerinin Kongre tarafından onaylanıp Başkan Joe Biden tarafından imzalanan 61 milyar dolarlık askeri yardım paketine rağmen, Kiev’in savaş alanında başarılı olacağına inanmadıklarını belirtti.

Kaynaklardan biri, gazeteye açıklamasında, “Kazanmak için ihtiyaç duydukları her şeyi alacaklar mı? Nihayetinde evet. Ama bu, kazanacaklarını garanti etmiyor” dedi.

Yetkililer, son aylarda savaş alanındaki durumun büyük ölçüde Ukrayna ordusunun yaşadığı mühimmat kıtlığı nedeniyle çok değiştiğini belirtiyor. Yardım tahsis edilse bile “aylarca ve yıllarca süren toprak kayıplarını tersine çevirmek ciddi çaba gerektirecek” şeklinde bir değerlendirmede bulunuyorlar.

Kaynak: Anlatılanın Ötesi
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir