Ekonomi HaberleriGündem Haberleri

Bayramda Yakıt Satışlarında Rekor Kırıldı: 700 Milyon Litreye Yakın Akaryakıt Tüketildi

Bayram tatilinde Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyar litre yakıt satıldı. En çok tercih edilen yakıt türü motorin oldu ve toplamda 473 milyon litre motorin satışı gerçekleşti.
Kurban bayramı akaryakıt

Kurban Bayramı tatilinde, Türkiye genelinde yakıt satışları büyük bir artış gösterdi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre, 15-22 Haziran tarihleri arasında toplamda 659 milyon litre akaryakıt satışı gerçekleştirildi. Bu satışlara otogaz dahil değil.

Bu satışların 473 milyon litresi motorin, 186 milyon litresi ise benzin olarak kaydedildi. Bayram süresince günlük ortalama yakıt tüketimi, normal günlerin oldukça üzerine çıkarak rekor kırdı. Elbette benzinli araçların büyük bir kısmı otogazla da çalıştığı için toplam akaryakıt sayısının 1 milyar litreye yakın olduğu düşünülüyor.

Akaryakıt satışında en çok tercih edilen yakıt motorin oldu.

Kurban bayramı akaryakıt

Bayram döneminde motorin, en çok tercih edilen yakıt türü olarak öne çıktı. Motorin satışları, toplam akaryakıt satışlarının yüzde 72’sini oluşturdu. Bayram ziyaretleri ve tatil yolculukları için yola çıkan sürücüler, özellikle motorin dolumlarında yoğunluk yaşadı. EPDK verilerine göre, 20 Haziran Cuma günü 76 milyon litre motorin satışı gerçekleşirken, bu tarih bayram süresince en yoğun satış günlerinden biri oldu.

Satışlardan milyarlarca TL’lik gelir elde edildi.

Kurban bayramı akaryakıt

Bayram dönemindeki akaryakıt satışlarından elde edilen toplam gelir, 9,61 milyar liraya ulaştı. Motorinin litre fiyatı ortalama 41,7 lira, benzinin litre fiyatı ise ortalama 41,3 lira seviyesinde gerçekleşti. Bu yüksek satış rakamları, bayram döneminde yakıt sektörünün büyük bir ekonomik hareketlilik yaşadığını gösteriyor.

En yoğun satış istanbul’da gerçekleşti.

Kurban bayramı akaryakıt

Bayram tatili boyunca en fazla yakıt satışı İstanbul’da kaydedildi. İstanbul’da toplamda 53 milyon litre motorin ve 29 milyon litre benzin satıldı. İstanbul’u, sırasıyla 26 milyon litre motorin ve 17 milyon litre benzin ile Ankara ve 22 milyon litre motorin ve 12 milyon litre benzin ile İzmir takip etti. Bu büyük şehirlerdeki yoğun trafik ve seyahat hareketliliği, akaryakıt satışlarının artmasında önemli rol oynadı.

Kaynak: Milligazete

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir