Uzay

Boeing’in İlk Astronot Uçuşu, Kalkışa 3 Dakika Kala İptal Edildi

Boeing'in yıllar süren gecikmelerin ardından, ilk astronot uçuşu için Cumartesi günü planlanan fırlatma, geri sayımın son dakikalarında yaşanan bilgisayar arızası nedeniyle iptal edildi.
Boeing'in İlk Astronot Uçuşu, Kalkışa 3 Dakika Kala İptal Edildi

Boeing’in ilk astronot uçuşu için cumartesi günü yapılması planlanan fırlatma son dakika bilgisayar arızası nedeniyle iptal edildi. Yıllar süren bir dizi gecikmenin ardından, şirketin Starliner kapsülüne bağlanmış iki NASA astronotu varken, geri sayım son dakikaları kontrol eden bilgisayar sistemi tarafından otomatik olarak 3 dakika 50 saniye kala durduruldu.

Kalkış için sadece dakikaların kalması nedeniyle, son sorunu çözme fırsatı olmadı ve fırlatma iptal edildi.

Boeing'in İlk Astronot Uçuşu, Kalkışa 3 Dakika Kala İptal Edildi

Teknisyenler, tam yakıt dolu Atlas V roketinin tepesindeki kapsülde bulunan astronotlar Butch Wilmore ve Suni Williams’ı çıkarmak için hızla platforma koştular. Fırlatma iptal edildikten bir saat içinde kapak yeniden açıldı.

Roketin tüm yakıtı boşaltılana kadar ekibin sorunu çözmek için bilgisayarlara erişemeyeceğini belirten United Launch Alliance CEO’su Tory Bruno, platformdaki roketin yanındaki üç yedek bilgisayardan birinin yavaş çalıştığını söyledi. Fırlatma için devam edilmesi için bu üç bilgisayarın da düzgün çalışması gerektiğini ifade etti.

Bir sonraki fırlatma en erken bu çarşamba günü olabilir.

Boeing'in İlk Astronot Uçuşu, Kalkışa 3 Dakika Kala İptal Edildi

Ne yapılması gerektiğine bağlı olarak, bir sonraki fırlatma girişimi en erken çarşamba günü olabilir. Eğer bu hafta içinde fırlatma gerçekleşmezse, roketin platformdan çıkarılıp pillerin değiştirilmesi gerekeceği için bir sonraki deneme Haziran ortasına kadar yapılamayacak. Boeing’den Mark Nappi, “Bu bizim işimizin bir parçası,” ve “Her şeyin mükemmel çalışması gerekiyor.” şeklinde açıklamalar yaptı.

Bu fırlatma, Boeing’in ikinci girişimiydi.

Boeing'in İlk Astronot Uçuşu, Kalkışa 3 Dakika Kala İptal Edildi

İlk deneme, 6 Mayıs’ta sızıntı kontrolleri ve roket onarımları nedeniyle ertelenmişti. Boeing, ilk mürettebatını SpaceX ile aynı zamanda fırlatmalıydı, ancak 2019’da mürettebatsız yapılan ilk test uçuşu, ciddi yazılım sorunları nedeniyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşamadan sona erdi.

2022’de yapılan yeniden deneme daha iyi geçti, ancak paraşüt sorunları ve yanıcı maddeler daha fazla gecikmelere neden oldu. Geçen ay kapsülün tahrik sistemindeki küçük bir helyum sızıntısı, roket valf sorununun üstüne geldi.

Cumartesi günü planlanan kalkıştan iki saat önce valf kısmında bir sorun ortaya çıktı. Ekip, roketin üst aşaması için yakıtı doldurmak amacıyla yer ekipmanı valflerini çalıştırmak için bir yedek devre kullandı. Fırlatma kontrolörleri, fırlatma geri sayımına devam edebildikleri için rahatladılar ama yer fırlatma sıralayıcısı olarak bilinen bilgisayar sistemi hüsrana uğrattı. NASA astronotu Mike Fincke. “Elbette, bu duygusal olarak hayal kırıklığı yaratıyor.”  ve “Gelecekte harika bir fırlatmamız olacak.” şeklinde açıklamalar yaptı.

Kaynak: PHYS
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir