Yapay zeka

OpenAI, Sora’yı Yayınlamadan Rakibi Belli Oldu: Kling, Çin Server’ında Kullanıma Açıldı

''Çinli Sora'' diye konuşulan, KLING adı verilen Kuaishou imzalı sistem, oldukça iyi yapay zeka sonuçları ortaya koyuyor.
OpenAI, Sora’yı Yayınlamadan Rakibi Belli Oldu: Kling Çin Server’ında Kullanıma Açıldı

Kling olarak adlandırılan bu yapay zeka modeli, birçok durumda Sora’dan bile daha iyi videolar oluşturuyor. Örneğin, geçenlerde model, “Bir Çinli adam bir masada oturup çubuklarla erişte yiyor” komutuyla, neredeyse gerçek görünen bir video oluşturdu. Geçen yıl Modelscope Text2Video tarafından oluşturulan Will Smith’in şeytani görünümlü erişte videosuyla karşılaştırıldığında çok daha etkileyici bir model.

Tek bir komutla 1080p kalitesinde ve 30 fps hızında 2 dakikalık videolar üretebiliyor. Model, gerçekçi bir görüntü oluştururken, görüntüyü doğru bir şekilde simule edebiliyor.

Dikkat! Görüntüleri gerçek sanabilirsiniz.

OpenAI, Sora’yı Yayınlamadan Rakibi Belli Oldu: Kling Çin Server’ında Kullanıma Açıldı

‘’Diffusion Transformer’’ mimarisini kullanan yapay zeka modeli, zengin metinsel komutları canlı sahnelere dönüştürüyor. Özel 3D VAE ve değişken çözünürlük eğitimi ile çeşitli en-boy oranlarını destekleyen Kling, gelişmiş 3D yüz ve vücut yeniden yapılandırma teknolojisine sahip olup, tek bir tam vücut fotoğrafından tam ifade ve uzuv hareketi akışı sağlıyor.

Görüntüler gerçekle neredeyse birebir oluyor. Çin, global anlamda yapay zeka modelleri konusunda giderek öne geçiyor.

Çin modeli Kling, tüm dünyaya erişime açılamayabilir.

OpenAI, Sora’yı Yayınlamadan Rakibi Belli Oldu: Kling Çin Server’ında Kullanıma Açıldı

OpenAI, Sora’yı bu yılın sonuna kadar piyasaya sürmeyi planladığını açıkladı, ancak şirketin Çin’in metinden videoya modelleriyle rekabet edebilmesi için çok geç olabilir. Sadece Çin’in bu modeli dünya çapında erişime açamayacak olması Sora’nın elini güçlendirebilir.

İlginç olarak, Kling Çin’den çıkan ilk video üretim modeli değil. Nisan ayında piyasaya sürülen Vidu AI, 1080p çözünürlükte 16 saniyelik videolar oluşturabilen ilk Çin versiyonu Sora’ydı.

Daha fazla örnek videoyu bu siteden izleyebilirsiniz: kling.kuaishou.com

Kaynak: Analytics Indiamag
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir