Ekonomi Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Asgari Ücrete Ara Zam Yok”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur ve emekli maaşlarına zam yapıldığını ve asgari ücrete ara zam yapılmayacağını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Asgari Ücrete Ara Zam Yok"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, basın mensuplarının sorularını yanıtladı ve memur ile emekli maaş zamlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Haziran ayı enflasyon rakamlarıyla beraber memur ve emekli maaşlarına yapılan zamların belirlendiğini ifade etti. Buna göre, kamu görevlileri ve memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde bu aydan geçerli olmak üzere toplamda %19,31, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında ise %24,73 artış sağlandı.

Haziran ayı enflasyonunun beklentilerin altında gerçekleştiğini belirten Erdoğan, bir yılın en düşük aylık enflasyonunun kaydedildiğini de vurguladı. Temmuz ayında maaş zamlarıyla birlikte asgari ücretlilerin de ara zam beklentisi sürerken, Erdoğan bu konuda son noktayı koydu.

Ekonomide toparlanma mesajı verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Asgari Ücrete Ara Zam Yok"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçen sene dezenflasyona geçiş için bir süre öngörmüştük. Çünkü gerçekten deprem etkisiyle olağanüstü koşullarla karşı karşıyaydık. Para politikasının etkili olması zaman alıyor. Maliye politikasında ilave çaba gerekiyordu. Biz o nedenle dezenflasyonun Mayıs 2024’ten sonra başlayacağını söyledik. Haziran ayında yıllık bazda enflasyonda düşüş başladı. Temmuz’da ise düşük 60’lı rakamlar öngörüyoruz. Ağustos’ta yine düşük 50’li rakamlar bekliyoruz. Eylül ayında ise enflasyonun 50’nin altına düşeceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

Cari açık sorununu büyük ölçüde çözdüklerini belirterek, “Bu sene cari açık problem olmaktan çıktı. Milli gelire oran olarak %6’lardan %2 civarına düşmesini bekliyoruz. Rezervlerimizde önemli bir mesafe kat ettik. Brüt rezervimiz yaklaşık 145 milyar dolar ve swap hariç rezervlerimiz 10 milyar doların üzerine çıktı.” diye ekledi.

Ekonomik güçlenme ve ‘sabır’ ihtiyacı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Asgari Ücrete Ara Zam Yok"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin risk priminin benzer ülkelere oranla 10 kat daha hızlı düştüğünü ve son 3 aydır yerel seçimlerden sonra 2 yıllık tahvil faiz oranlarının 1000 baz puan düştüğünü belirtti. “Risk primi düşüyor, faizler düşüyor ve notumuz artıyor, cari açık daralıyor, bütçede dengeyi iyileştiriyoruz. Dolayısıyla biraz sabra ihtiyacımız var.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücrete ara zam yapılmayacağını açıklayarak, “Dar gelirlilerimize, asgari ücretlimize, emeklilerimize yapacağımız en büyük iyilik, popülizm yapmadan enflasyonu kalıcı bir şekilde tekrar tek haneye düşürmek. Vatandaşımızın kalıcı olarak refah seviyesini yükseltmek. İnşallah son çeyreğe girerken bu işi çözüme kavuşturmuş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: MilliGazete
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir