Gündem Haberleri

Dilan Polat ve Engin Polat Çiftinin Soruşturmasında Yeni Gelişme

Dilan Polat ve Engin Polat çiftinin şirketleri için harekete geçildi. Soruşturmada yeni gelişmeler yaşandı.
Dilan Polat ve Engin Polat

İstanbul merkezli 6 ilde düzenlenen operasyon sonrasında Dilan Polat ve eşi Engin Polat tutuklanmıştı. Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, 31 şirket ve bu şirketlerin sahip olduğu taşınmaz, araç ve benzeri tüm malvarlığının müsadere edilip mülkiyetin kamuya geçilmesi talep edildi.

 Dilan Polat, eşi Engin Polat, kardeşleri Can ve Sıla Doğu’nun da aralarında bulunduğu 16 şüpheli hakkında yürütülen soruşturmada incelemeler sürüyor.

Dilan Polat, eşi Engin Polat, kardeşleri Can ve Sıla Doğu’nun da aralarında bulunduğu 16 şüpheli hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianameye ilişkin Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesinin incelemesi sürüyor.

İddianamede, soruşturma kapsamına alınan 31 şirketin ve bu şirketlerin sahip olduğu taşınmaz, araç ve benzeri tüm malvarlığının el konulup mülkiyetin kamuya geçirilmesi istendi.

Ne olmuştu?

dilan polat

1 Kasım 2023’te ve devamında İstanbul merkezli olarak 6 ilde düzenlenen operasyonlarda, Dilan Polat ve eşi Engin Polat’ın da aralarında bulunduğu 24 şüpheli gözaltına alınmıştı. Şirketlerinde yapılan aramalarda dijital materyal ve defterlere soruşturma kapsamında el konulan Polat çiftinin de aralarında yer aldığı şüphelilerle ilgili Mali Suçları Araştırma Kurulunca (MASAK) ön inceleme raporu hazırlamıştı. Hazırlanan raporda tasfiye halindeki 3 firmadan aile bireylerine ait şirketlere sözde ticaret karşılığında sahte fatura kesilmesi yöntemiyle 200 milyon lira para girişi olduğu belirlenmişti.

Paranın aile bireylerine ait şirketler arasında transfer edildiği, son aşamada ise Engin Polat’ın sahibi olduğu Milda Gayrimenkul isimli firmada toplanarak gayrimenkul ve çok sayıda araç alındığının tespitinin ardından İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüphelilerin kimliklerini belirlemiş, İstanbul merkezli Ankara, Yalova, Ordu, Kırklareli ve Manisa’da 43 adrese eş zamanlı operasyon düzenlemişti.

Kardeşleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Soruşturma çerçevesinde çalışmalarına devam eden ekipler, Dilan ve Engin Polat’a ait bir medikal şirketin Ankara’da başka bir firmaya isim hakkı verdiğini ve bu firmanın hesabında bulunan 1 milyon 800 bin liranın ortakların kişisel hesaplarına aktarılmak istendiğini belirledi.

Hakimlik, 27 şirkete kayyum atanmasına hükmetmişti.

Sulh Ceza Hakimliği, 14 Haziran’daki aylık tutukluluk incelemesinde, Dilan Polat‘ın kardeşleri Can ve Sinem Sıla Doğu ile Can Polat, Gökay Bekar, Halit Polat, Harun Abak, Metin Yılmaz, Mustafa Özalp, Nilgün Yılmaz, Uğurcan Ayyıldız ve Zekai Tepe’nin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına, diğer 5 şüphelinin ise tutukluluk hallerinin devamına karar vermişti.

Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama sebebiyle cezalandırılmaları istenmişti.

engin polat

Cumhuriyet savcılığının soruşturmayı tamamlamasının ardından hazırlanan iddianamede şüphelilerin “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama”, “yasa dışı bahis”, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” ve “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” suçlarından cezalandırılmaları istenmişti.

Başsavcılık tarafından onaylanan iddianame, Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

Kaynak: Hürriyet
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir