Gündem HaberleriSiyaset Haberleri

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Çin’i Ziyaret Edecek

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi'nin daveti üzerine 3-5 Haziran tarihleri arasında Çin'e resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Hakan Fidan Çin'i ziyaret edecek

Bu ziyaret, Bakan Hakan Fidan’ın Dışişleri Bakanı sıfatıyla Çin’e yaptığı ilk ziyaret olacak. Ziyaret kapsamında Fidan, Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Han Cıng ve Çin Komünist Partisi Merkezi Siyasi ve Hukuki İşler Komisyonu Başkanı Çın Vınçing ile de görüşeceği tahmin ediliyor.

Ayrıca, Çin’de yaşayan Türk vatandaşlarıyla buluşması ve Pekin’deki temaslarının ardından Urumçi ve Kaşgar şehirlerini ziyaret etmesi planlanıyor.

Hakan Fidan’ın Çin’deki temaslarında ekonomik ve ticari ilişkiler ön planda olacak.

Hakan Fidan Çin'i ziyaret edecek

Türkiye-Çin ikili ticaret hacmi 2023 yılında 48 milyar doları aşarak, Çin’i Türkiye’nin Asya’daki birinci, dünya genelindeki üçüncü büyük ticaret ortağı haline getirdi. İkili ticaretin daha dengeli ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması ve Çin’den Türkiye’ye yeni teknolojiler alanında yatırımlara yönelik işbirliği imkanlarının ele alınması bekleniyor. Ayrıca, dünyada tırmanan gerilimlerle birlikte, bazı küresel tedarik hatlarında yaşanan aksamalar hakkında, Kuşak ve Yol Girişimi ile Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridor Girişimi’nin uyumlaştırılması çalışmaları da gündemde olacak.

Enerji, sivil havacılık ve turizm gibi alanlarda işbirliği konuları da görüşmelerin önemli gündem maddeleri arasında yer alacak.

Bakan Hakan Fidan Çin'i ziyaret edecek.

Türkiye, tek Çin politikası izleyerek Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği önemi vurgulayacak. Ayrıca, başta Gazze olmak üzere Ukrayna ve Asya-Pasifik’teki gelişmelerin de değerlendirilmesi öngörülüyor. Bakan Hakan Fidan’ın Pekin’deki temaslarında, Gazze’de kalıcı ateşkes sağlanması ve iki devletli çözümün hayata geçirilmesi için atılacak adımlar da önemli yer tutacak.

Kaynak: AA

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir