Gündem Haberleri

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı: E-Ticaret Yapan Kadın Kooperatiflerine Tek Platformdan Erişim İmkanı Sağlanacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, e-ticaret yapan kadın kooperatiflerine tek bir platform üzerinden erişim sağlanacağını açıkladı.
kadın

Bakanlıktan gelen bilgiye göre, Göktaş, bu yıl “Kooperatifler Herkes İçin Daha İyi Bir Gelecek İnşa Eder” temasıyla kutlanan Uluslararası Kooperatifler Günü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kooperatiflerin sürdürülebilir kalkınma ve istihdamı artırmada önemli bir rol oynadığını vurgulayan Göktaş, bu kuruluşların tarih boyunca toplumsal ve ekonomik ihtiyaçlara çözüm sunduğunu belirtti. Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı ile imzalanan Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü kapsamında 81 ilde pek çok etkinlik düzenlediklerini ifade etti.

Kadın, ülkemizin geleceğe güvenle bakabilmesinin anahtarı.

kadın

Göktaş, kadın kooperatifleri çalışma grupları aracılığıyla 910 çalıştay ve bilgilendirme toplantısı düzenlediklerini belirterek, “Kadın, ülkemizin geleceğe güvenle bakabilmesinin anahtarıdır. Güçlü bir ülkenin temeli, kadınlarıyla güçlü bir toplumdur. Bu doğrultuda, 1012 yeni kadın kooperatifinin kurulmasına destek sağladık. Ürün geliştirme, gıda güvenliği ve ürün hikayeleştirme konularında 1200 kişiye eğitim verdik. Şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz tüm bu etkinliklerden yaklaşık 45 binden fazla kişi faydalandı” dedi.

Göktaş, bakanlık olarak sundukları danışmanlık hizmetiyle kadın kooperatiflerinin ürünlerinin bu bölgeye özgü olduğunu gösteren “coğrafi işaret” almalarını kolaylaştırdıklarını ifade etti.

Ben de varım uygulaması hayata geçiyor.

ben de varım uygulaması (kadın)

“Kooperatifler e-ticaret ile daha güçlü” sloganıyla, e-ticaret yapan kadın kooperatiflerinin görünürlüğünü artırmayı ve ekonomik olarak güçlenmelerine destek olmayı amaçladıklarını ifade eden Göktaş, “Bu doğrultuda bugün itibarıyla https://kadingirisimci.gov.tr/ web sitemizde ‘Ben de varım’ uygulamasını hayata geçiriyoruz. Bu adımla, e-ticaret yapan kadın kooperatiflerinin web sayfalarına ‘https://kadingirisimci.gov.tr/‘ adresinden ulaşılabilecek. Böylece e-ticaret yapan kadın kooperatiflerine tek bir platform üzerinden erişim olanağı sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kooperatifler kadınlar için önemli.

bakan göktaş (kadın)

Kooperatiflerin kadınlar için önemli olduğuna dikkat çeken Göktaş, “Bu doğrultuda yakın zamanda, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ile ‘IPARD Programına Yönelik İşbirliği Protokolü’ imzaladık. Bu anlaşma sayesinde, TKDK tarafından kadın girişimcilerin ve kadın kooperatiflerinin kırsal kalkınma desteklerinden daha etkin bir şekilde yararlanmasını sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

Bakan Göktaş, protokol kapsamında kırsalda yaşayan kadınlara ücretsiz “TKDK proje hazırlama eğitimi” verileceğini belirterek, “Bakanlık olarak hız kazandırdığımız kadın girişimciliği çalışmalarını TKDK ile iş birliği içinde daha fazla kadına ulaştırarak yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Bu vesileyle, tüm kooperatiflerin 6 Temmuz Uluslararası Kooperatifler Günü’nü kutluyorum.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: aa.com

 

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir