Gündem Haberleri

Ekrem İmamoğlu’ndan mülteci açıklaması: İstanbul’da mülteci sayısı 2.5 milyon

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ziyarette bulunduğu Almanya Düsseldorf şehrinde ATİAD üyeleri ile buluştu. İmamoğlu toplantıda Türkiye'de yaşanan mülteci sorunu ile ilgili konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Almanya’nın Düsseldorf şehrinde Avrupa Türk İş İnsanları ve Sanayicileri Derneği (ATİAD) üyeleri ile bir araya geldi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, toplantıda Türkiye’de yaşanan mülteci sorununa değindi.

İmamoğlu: “Türkiye mülteci konusunda duvar olacak bir ülke değil.”

Ekrem İmamoğlu

ATİAD üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda Türkiye’de yaşanan mülteci sorununa dair açıklamalarda bulunan İmamoğlu, “Mülteci meselesinin Avrupa’dan şöyle izlendiğini görüyorum. ‘Türkiye, bu konuda duvar olsun. Oradan geçmesin de ne olursa olsun.’ Bir; insani değil mülteciler adına. İki; Türkiye, böyle bir ülke değil. Hiçbir ülke böyle değil.” açıklamalarında bulundu.

Ekrem İmamoğlu: “Mülteci sorunu evrensel bir sorundur.

Açıklamalarında sorunun globalliğine dikkat çeken İBB Başkanı,  Mülteci meselesi, evrensel bir sorundur. Kaynağı açlık olabilir, susuzluk olabilir, iklim krizi olabilir. Daha kötüsü, savaş olabilir. “Böyle bir ortamda göç eden insanları, ‘Barışı nasıl oraya getirebiliriz’ ya da ‘Suyu nasıl oraya getirebiliriz’ ya da ‘Açlığı orada nasıl sona erdirebiliriz. diye düşünmek zorunda olan ülkeler iken, ne yazık ki Türkiye’yi, ‘Şu kadar para verelim ve mültecileri orada tutun’ pazarlığı yapılan ülke haline getirdiniz. şeklinde konuştu.

Ekrem İmamoğlu: “İstanbul’da 2.5 milyon mülteci var.”

Ekrem İmamoğlu

İnsanlık dışı yöntemlerle bu sorunun çözülmesine karşı olduğunu belirten İmamoğlu, “2,5 milyona yakın mülteci var İstanbul’da. Bir anda. Yani 10 senelik faturadan bahsediyoruz. 10 senede 2,5 milyon ne demek biliyor musunuz? 16 milyon resmi nüfusun neredeyse yüzde 17-18’i demek. Böyle bir artış olamaz. Doğru değil. Mülteciye de haksızlık, İstanbulluya da haksızlık.” dedi.

AKP’nin mülteci sorununda kötü bir sınav verdiğini de belirten İmamoğlu, “İktidar partisiyle aynı partiden bir belediye başkanı, ‘Biz Osmanlı’nın torunlarıyız. Biz herkese kucak açarız. Gelirler. Haydi…’ Bir Mehter Marşı eksikti. Böyle bir konuşma yaptı. Konuşması bitti. Dedim; ‘Kardeşim sen ne diyorsun Allah aşkına ya? Sen, kendi ilçende seçim konuşması mı yaptın, Avrupalıyla bir problemin çözümüne dair teknik bir konuşma mı yaptın? Ne konuşması yaptın’ dedim.”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ATİAD üyeleri ile yaptığı toplantıda AB ilişkilerinin sürdürülebilir olması ve koyulan kriterlerin ülkeye faydasının olmasının önemine de dikkat çekti.

Kaynak: Medyascope

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir