Ekonomi HaberleriGündem Haberleri

Elektriğe Yüzde 38 Zam Geldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), elektriğe yüzde 38 zam geldiğini duyurdu. Yapılan açıklamada yeni tarifenin 1 Temmuz itibarıyla başlayacağı belirtildi.
zam

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), elektriğe yüzde 38 zam geldiğini duyurdu. Yapılan açıklamada yeni tarifenin 1 Temmuz itibarıyla başlayacağı belirtildi.

Gelen artışla beraber 100 kWh elektrik tüketimi olan mesken abone için ödenecek tutar 207.23 TL oldu.

Maliyetlerde yaşanan artış elektriğe zam gelmesine sebep oldu

Zam

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun yaptığı açıklamada enerji üretim maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle nihai elektrik perakende satış fiyatlarında mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için yüzde 30, kamu ve özel hizmetler sektörü abone grubunun düşük kademesi için yüzde 38 ve yüksek kademesi için yüzde 20 oranında artış yapıldığı belirtildi.

Zam enflasyonu nasıl etkileyecek?

Artan enerji fiyatları karşısında vatandaşı korumak amacıyla uygulanan sübvansiyon oranı son 3 yılda yüzde 55 oldu. Sübvansiyon uygulaması, elektrikte mesken aboneleri için Elektrik Üretim AŞ ve BOTAŞ aracılığıyla devam ediyor. Meskende elektrik ve doğal gaz faturalarına 2022 ve 2023 yıllarında 95,8 milyar liralık sübvansiyon uygulanırken, 2024 yılında ise söz konusu destek için 240 milyar liralık kaynak ayrıldı.

Analistler, elektriğe gelen zammın enflasyona olan etkisinin sınırlı olmasını bekliyor. Mesken tarifesindeki değişikliğin temmuz ayı enflasyonuna etkisinin 0,53 puan, 2024 yıl sonu enflasyonuna etkisinin ise 0,67 puanda kalacağı tahmin ediliyor. Mesken ve ticarethane tarifelerindeki artışın ise yıl sonu enflasyonuna olası etkisinin 1,1 ila 1,2 puan olması öngörülüyor.

Kaynak: NTV, dunya.com

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir