Sosyal Medya

Elon Musk Satın Aldıktan Sonra X (Twitter) Kullanıcı Sayısındaki Rakamlar Ne Durumda?

Elon Musk tarafından satın alımı sonrası X (Twitter) uygulamasının kullanıcı sayısındaki rakamlar merak ediliyor. İşte son gelen rakamlar...
twitter

2022 yılının Nisan ayında tam 44 milyar dolar ödenerek Elon Musk tarafından Twitter satın alındı. Musk, kısa bir süre sonra ‘Twitter’ olan platformun adını ‘X’ olarak değiştirdi. Bu değişimin sonrasında Musk tarafından agresif ve ilginç bir polita güden sosyal medya platformunun kullanıcı sayısı merak konusu haline geldi. Musk’ın satın alımı sonrası son gelen rakamlar gelinen noktayı gözler önüne seriyor.

X (Twitter), kullanıcı sayısının büyümesinde yavaşlama gözleniyor.

twitter

Artık X olarak bilinen platform Elon Musk tarafından satın alınmasından bu yana kullanıcı sayısının büyümesinde belirgin bir yavaşlama gözlemleniyor.

Financial Times’ın elde ettiği iç verilere göre, X’in günlük aktif kullanıcı sayısı geçen yılın ikinci çeyreğinden bu yana sadece yüzlük 1.6 oranında artarak 251 milyona ulaştı. Bu artış, platformun önceki yıllarda gördüğü çift haneli büyüme oranlarıyla karşılaştırıldığında oldukça düşük bir artış olarak ifade ediliyor.

2019 yılından 2022 yılına kadar Twitter, her yıl ortalama olarak yüzde 15 büyürken, 2020 yılında bu oran yüzde 35’e kadar yükselmişti. Ancak Musk’ın 2022 sonunda platformu satın almasının ardından, büyümede keskin bir düşüş yaşandı. 2023’ün ikinci çeyreğinde büyüme oranı sadece yüzde 5 civarında kaldı.

Belli başlı özelliklerin ücretli hale getirilmesiyle platform çekiciliğini kaybetti.

X’in durgunlaşmasının tek nedeninin Musk yönetimi olmayabileceği düşünülse de, platformda yapılan değişiklikler ve Musk’ın tartışmalı açıklamaları kullanıcı artışı olmamasına etki etmiş olabilir. Musk’ın platformun önemli sponsorları hakkında sert konuşmalar yapması, spam botlarla mücadelenin yavaşlaması ve belli başlı özelliklerin ücretli hale getirilmesiyle platform çekiciliğini kaybetti ve kullanıcı sayısında gözle görülür oranda düşüşler yaşandı.

X platformunun kullanıcı tabanındaki durgunluk, sosyal medya endüstrisinin karmaşık dinamiklerini ve büyük bir platformun el değiştirmesiyle neler olabileceğini gözler önüne serdi.

Kaynak: ShiftDelete
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir