Yapay zekaGündem Haberleri

Elon Musk, OpenAI’a Karşı Açtığı Davayı Şaşırtıcı Bir Şekilde Geri Çekti

Elon Musk, davayı hakimin OpenAI'ın reddetme talebini inceleyeceği duruşmadan sadece bir gün önce geri çekti.
Elon Musk, OpenAI'a Karşı Açtığı Davayı Şaşırtıcı Bir Şekilde Geri Çekti

Geçtiğimiz aylarda Elon Musk, OpenAI ve kurucu ortakları Sam Altman ile Greg Brockman’a karşı orijinal sözleşme hükümlerini ihlal ettikleri gerekçesiyle dava açmıştı. Ancak, Musk, davayı geri çekti. Musk’ın davayı, hakimin OpenAI’ın davayı reddetme talebini inceleyeceği duruşmadan sadece bir gün önce geri çekmesi dikkat çekici.

Ayrıca, davayı geri çekmeden yalnızca bir gün önce, Apple’ın OpenAI’ı işletim sistemi düzeyinde entegre etmesi durumunda, Apple cihazlarının Tesla’da yasaklanacağını açıkladı. Bu açıklama, Musk’ın OpenAI’a karşı tutumunun sona ermediğini gösteriyor.

Elon Musk neden dava açtı?

Elon Musk, OpenAI'a Karşı Açtığı Davayı Şaşırtıcı Bir Şekilde Geri Çekti

Elon Musk, OpenAI, Sam Altman ve Greg Brockman’a dava açarken, bu kişi ve kuruluşların orijinal sözleşme hükümlerini ihlal ettiklerini iddia etti. Musk’a göre, ChatGPT üreticileri kâr amacı gütmeyen bir kuruluşun, insanlığa fayda sağlayan yapay zeka geliştirme misyonunu hayata geçirmek yerine, kâr etme peşinde koşuyor.

Bu durum, Musk’ın ifadesine göre, şirketin sözleşme hükümlerini ihlal etmesi anlamına geliyor.

OpenAI’ın yanıtı şöyle oldu:

Elon Musk, OpenAI'a Karşı Açtığı Davayı Şaşırtıcı Bir Şekilde Geri Çekti

OpenAI, Elon Musk’ın iddialarına bir blog gönderisi ile yanıt verdi. Gönderide, Musk’ın geçmişte OpenAI’ı Tesla ile birleştirmek ya da kurumun tüm kontrolünü ele geçirmek istediği belirtildi. OpenAI ekibi, Elon Musk ile yazışmalarını kamuya açık bir şekilde paylaşarak iddialarını destekledi. Şirket, bu açıklamalar esnasında Musk ile herhangi bir anlaşma imzalanmadığını da vurguladı.

Elon Musk’ın, geçen yıl kurduğu yapay zeka şirketi xAI ile yapay zeka yarışına katılması ve yakın zamanda 6 milyar dolar yatırım alması, Musk’ın OpenAI’a karşı açtığı davayı geri çekmesinin arkasındaki nedenlerden biri olabilir. Duyulana göre Musk, xAI’a odaklanmaya karar verdiği için davayı geri çekmiş. Bu gelişmeler, Musk’ın OpenAI karşıtlığının sona ermediğini ve gelecekte bu alanda daha fazla rekabetin yaşanacağını işaret ediyor.

Kaynak: Webrazzi
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir