Gündem HaberleriEkonomi Haberleri

Yeni Vergi Paketinde Engelli Araç Sahibinin Ölümü Halinde Mirasçılara ÖTV’yi Ödeme Zorunluluğu!

Hazine ve Maliyet Bakanlığı'nın kısa bir süre sonra Meclis'e sunmaya hazırlandığı yeni vergi paketine göre engelli araç sahibinin ölümü halinde mirasçılara ÖTV ödeme zorunluluğu getiriliyor.
vergi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı yeni vergi paketi taslağında, engelli araç sahibinin ölümünün ardından mirasçılara yönelik ÖTV muafiyeti kalkıyor.

Bayramdan sonra Meclis’e sunulacak olan vergi paketine göre Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) araç satın alan aile, engelli yakının vefat etmesinin ardından kendisine miras kalan aracın tüm ÖTV’sini ödemek zorunda kalacak.

Aynur Dankaz’dan yeni vergi paketi eleştirisi

vergi

Yeni yayınlanacak vergi paketini yorumlayan Zihinsel Özürlüler Federasyonu Başkanı Aynur Dankaz, “Hayatları çileyle geçen aileler devletten destek beklerken tam aksine yeni yükler getirilmesi kötü oldu. Yoksullukla mücadele eden milyonlarca aile şimdi de ÖTV mirası için borçlanacak. Elindekini avucundakini satıp vergiye yatıracak.” dedi.

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkan Vekilliğini de yapan Aynur Dankaz, engellilerin devletten yüklerini artacak yenilikler değil, kısıtlama ve var olan yüklerin kaldırılmasını istediğini belirtti. Dankaz, “Engelli yakına sahip aile bireyleri hayatları boyunca hem maddi hem de manevi bir yük altında. Hayatlarını biraz olsun kolaylaştırmak için araç bir ihtiyaç. Borç ödeyerek aldığımız araç için engelli yakınımızı kaybedince vergi ödemek zorunda kalacağız. Yeni vergi paketinin engelli yakınlarını cezalandırmak dışında bir anlamı yok. Nefes almayalım diye mi uğraşılıyor? Yoksul olan aileler o vergiyi ödemek için yeniden borçlanacak.” ifadelerini kullandı.

Kendisinin de iki engelli çocuğa sahip olduğunu belirten Aynur Dankaz, “Zihinsel engele sahip çocuklarım gece yarısı birden bağırmaya başlıyor. Susturabilmek için gece yarısı arabayla dışarı çıkarıp sakinleştiriyorum. Araçlar engelli ve ailelerinin hayatlarını kolaylaştırmak için büyük önem taşıyor.” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: Gazeteduvar

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir