Teknoloji HaberleriUzay

Türksat Genel Müdürü, TÜRKSAT 6A Hakkında Açıklamalarda Bulundu: Ülkemizin Etkinlik Alanını Genişletecek

Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, dün gece uzaya fırlatılan TÜRKSAT 6A uydusu hakkında açıklamalarda bulundu.
gözlem istasyonu, türksat 6a

Türkiye’nin geliştirdiği ilk uydu olma özelliğine sahip olan TÜRKSAT 6A, dün gece uzaya fırlatıldı.

Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, fırlatma töreni sırasında açıklamalarda bulundu.

Hasan Hüseyin Ertok: “TÜRKSAT 6A, bizim için gurur kaynağı.”

Türkiye Yeni Uydusu Türksat 6A Yakında Fırlatılacak!

Ülkemizde geliştirilen uydunun büyük bir gurur kaynağı olduğunu söyleyen Ertok, 2014 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde başlayan projenin birçok mühendis ve teknisyenin çalıştığı önemli bir proje olduğunu belirtti.

Yeni uydunun Türkiye’ye teknolojik olarak büyük bir atılım sağlayacağını söyleyen Ertok, “”Bu ölçekte bir uyduyu yapabilmek, tasarlayabilmek, daha sonra üretimini, testini gerçekleştirip başarılı bir şekilde gönderip çalıştırabilmek önemli bir adım. Ülkemiz bundan sonra artık sadece kendi uydularını değil, bölgeye, başka ülkelere de uydu yapan, üreten, satan bir ülke haline gelecek, bu açıdan çok önemli.” ifadelerini kullandı.

TÜRKSAT 6A ile şirketin kapsama alanı artıyor

türksat 6a

Üretilen yeni uydu ile beraber şirketin hizmet alanının Endonezya, Hindistan, Malezya ve Tayland gibi ülkelere genişlediğini belirten Ertok, “”Türksat 6A, şirketimizin etkinlik alanını biraz daha genişletecek. Bununla birlikte ülkemizin etkinliğinin daha da arttığını göreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Uydunun fırlatılmasının ardından sinyal alındığını ve bunun en önemli aşamalardan biri olduğunu söyleyen Türksat Genel Müdürü Ertok, “Uydunun artık çalıştığını görebiliyoruz. Yer istasyonuna sinyal göndermesi çok önemli. Bundan sonraki aşamada artık uydu ile aranızda bir bağlantı olduğunu görüyorsunuz, komutlar gönderebiliyorsunuz. Bundan sonra da manevra komutları gönderilecek.” ifadelerini kullandı.

Ertok, TÜRKSAT 6A’yı teknolojik gelişim açısından çok önemsediklerini ve uydunun yıl sonuna doğru filetoya ekleneceğini söyledi. Türksat Genel Müdürü Hasan HüseyinErtok, uydunun manevra ömrünün yaklaşık 16 yıl, hizmet ömrünün ise yaklaşık 15 yıl olduğunu belirterek, TÜRKSAT 6A’nın bu süreçte başarılı ve sorunsuz bir şekilde ülkeye hizmet etmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: TRT Haber

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir