Gündem Haberleri

Eylem Tok Ve Oğlu Timur Cihantimur ABD’de Tutuklandı

1 Mart günü ehliyetsiz kullandığı araçla yaptığı kazada Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olan Timur Cihantimur ve onu yurt dışına kaçıran annesi Eylem Tok, ABD'de yakalandı.
eylem tok

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul’da ehliyeti olmadan kullandığı araçla Oğuz Murat Aci’nın ölümüne sebep olan Timur Cihantimur ve onu yurt dışına kaçıran annesi Eylem Tok’un ABD’de yakalandığını ve çıkarıldıkları mahkemede tutuklandığını açıkladı. Tunç, açıklamasında ilk duruşmanın 18 Haziran’da yapılacağını belirtti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, X hesabında yaptığı paylaşımda Eylem Tok ve Timur Cihantimur’un iadesi için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Eylem Tok ve oğlu Küba’ya kaçmak istediler

eylem tok

Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur’un sahte pasaport alarak Küba’ya kaçmayı istedikleri öğrenildi. Mahkeme belgelerinde, Türk yetkililerin Tok ve oğlunun sahte pasaport almaya çalıştıklarını düşündüğü bilgisi de yer aldı. ABD’li yetkililer, kaçma tehlikesi bulunan anne ve oğulun 18 Haziran’da yapılacak duruşmaya kadar tutuklu halinin devamına karar verdi.

Eylem Tok’un avukatından açıklama: İadesi mümkün değil

Tok’un avukatı olan Branden Kelley’den de açıklama geldi. Müvekkilinin serbest kalması gerektiğini savunan avukat Kelley, Türk kanunlarında ebeveynlerin çocukları için yaptıklarının suç sayılamayacağı nedeniyle Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur’un Türkiye’ye iadesinin mümkün olmadığını savundu.

 Neler yaşanmıştı?

eylem tok

1 Mart tarihinde ehliyetsiz kullandığı araçla yol kenarında arızalanan ATV’lere çarpan Timur Cihantimur, 5 kişinin yaralanmasına sebep olmuştu. Hastanede yapılan müdahalelere rağmen Oğuz Murat Aci, hayatını kaybetmişti. Aynı gece annesi Eylem Tok ile Mısır’a kaçtığı ortaya çıkan Timur Cihantimur’un Adalet Bakanlığı’nın yetkililerle kurduğu iletişimin ardından ABD’ye kaçırıldığı öğrenilmişti.

Kaynak: Medyascope, haberler.com

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir