Yaşam

Florida Artık Sivrisineklerle Mücadele İçin Drone Kullanıyor

ABD'nin sıcak iklimdeki eyaleti Florida, tehlikeli ve hastalık taşıyan böceklerle mücadele etmek için drone'lar kullanmaya başladı.
Florida Artık Sivrisineklerle Mücadele İçin Drone Kullanıyor

Yerel yönetimler, tehlikeli ve hastalık yayan böceklerle mücadele etmek için dronlara yöneliyor. Ülkenin sıcak ve nemli bölgelerinde insanlar, sivrisinekler sebebiyle türlü sıkıntılar yaşıyor. Bu küçük sinekler sadece sizi sokup kanınızı emmekle kalmayarak aynı zamanda ölümcül olabilen birçok virüsü de taşıyor. Bugünlerde bazı yerel yönetimler sivrisinek belasıyla mücadele etmek için drone’lar kullanmaya başladı.

Broward County’nin inovatif yaklaşımı

Florida Artık Sivrisineklerle Mücadele İçin Drone Kullanıyor

Florida’nın Broward County bölgesi, geçtiğimiz günlerde sivrisineklere “ilaçlama yapması” için drone kullanmaya başladı. South Florida Sun Sentinel gazetesinin çarşamba günü bildirdiğine göre, yerel yönetimler rutin olarak sivrisineklerin üreme alanlarını ilaçlayarak, bu böceklerin larvalarını öldürüyor.

Ekipler Aedes sivrisineklerinin (aynı zamanda “Sarı humma sivrisineği” olarak da bilinir) yumurtalarını bıraktığı Florida’nın bataklık alanlarını ilaçlamak zorundaydı. İlaçlama araçlarının bu alanlara girmesi oldukça zor oluyor. Artık Broward yetkilileri, bu işi insanları tehlikeye atmadan drone’larla halledebiliyor.

Eskiden ekipler, kamyonlarla ulaşılamayan bir bölgeyi günlerce kapsayabiliyordu, çamurda ilerleyip, sık ağaçların arasından geçmek için pala kullanmak zorunda kalıyordu.

Florida 2013 yılında drone kullanımını test etmişti.

Florida Artık Sivrisineklerle Mücadele İçin Drone Kullanıyor

Drone’lar, sivrisineklerin yumurtalarını bıraktığı yerlere giderek bu zorluğu ortadan kaldırıyor. Drone’ların sivrisinekle mücadelede kullanılması yeni bir trend değil. 2013 yılında Florida, büyük miktarda sivrisineğin üreyebileceği su birikintilerini bulmak için drone kullanımını test etmişti.

Drone’ların kullanımı, sivrisinek kontrolünde önemli bir ilerleme sağlıyor ve bu zararlılarla mücadele etmenin daha verimli ve daha az tehlikeli bir yolunu sunuyor. Bu teknoloji, sivrisinek kaynaklı hastalıkların yayılmasını azaltmada önemli bir rol oynuyor.

Kaynak: Gizmodo
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir