Otomobil Haberleri

Ford CEO’sundan Eller Serbest Otonom Sürüş Müjdesi: 2026

Ford, CEO Jim Farley'nin açıklamasına göre, 2026 modellerinde geliştirilmiş BlueCruise özelliği ile Seviye 3 otonom sunmayı planlıyor.
Ford CEO'sundan Eller Serbest Otonom Sürüş Müjdesi: 2026

Kendi kendine sürüş teknolojileri geliştirme yarışında Ford, CEO Jim Farley’nin açıklamalarına göre önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Farley, 2026 modellerinde Ford’un geliştirilmiş BlueCruise özelliğinin Seviye 3 otonom sunacağını iddia ediyor.

Seviye 3 otonoma geçiş, Ford için büyük bir adım olacak.

Ford CEO'sundan Eller Serbest Otonom Sürüş Müjdesi: 2026

Şirketin mevcut BlueCruise sistemi, otoyollarda çoğu sürüş görevini yerine getirebilen güçlü bir Seviye 2 sistemidir. Sürücüler direksiyonu bırakabilir ancak sistem yol izlemenizi bir kaç saniyeden uzun süre algılamazsa bir uyarı tonu verir ve sistem devreden çıkar. Seviye 3 otonomda ise sürücünün sürüş deneyimine dahil olması gerekmez. Bir toplantıya katılmak veya uyumak isterseniz, araba buna izin verir.

Ford, BlueCruise için hibrit bir yaklaşım kullanıyor. Seviye 3’e geçişte de bunu sürdürmesi bekleniyor.

Ford CEO'sundan Eller Serbest Otonom Sürüş Müjdesi: 2026

Araç, çevresini algılamak için kameralar ve radar kullanıyor. Ama sistem yalnızca daha önce LIDAR ile haritalanmış BlueCruise destekli yollarda çalışıyor. Bu 3D haritalar, aracın nerede olduğunu ve nereye gitmesi gerektiğini anlamasına yardımcı oluyor. Ford, ABD ve Kanada’daki otoyolların yaklaşık %97’sinde BlueCruise’u etkinleştirdiğini iddia etti.

Hız ve hava koşulları

Ford CEO'sundan Eller Serbest Otonom Sürüş Müjdesi: 2026

CEO Jim Farley’in Bloomberg haber ajansına verdiği röportajda, Ford’un yeni otonom sürüş teknolojisinin 128 km/saat hıza kadar sürüş yapabileceğini belirtti. Bu hız, 64 km/saat ile sınırlı olan Mercedes-Benz’in Seviye 3 sisteminden çok daha hızlı. Yine de Ford, BlueCruise’un sadece iyi hava koşullarında güvenli olacağını düşünüyor. Yoğun yağmur veya diğer kötü hava koşulları BlueCruise’u güvensiz hale getiriyor. Ford, BlueCruise ile ilgili iki ölümcül kaza sonrası federal bir soruşturmayla uğraştığı için risk almayıp uyarısını yapıyor.

Tesla ve gelecek planları

Ford CEO'sundan Eller Serbest Otonom Sürüş Müjdesi: 2026

Uzun süredir kendi kendine sürüş teknolojisinin lideri olarak görülen Tesla, yalnızca kamera kullanma yolunu seçti. Bu yaklaşımın doğruluğu endüstride pek çok soru işareti doğursa da, Elon Musk ve ekibi ilerlemeye devam ediyor. Musk, bu yaz Tesla robot taksileri için planlar açıkladı. Bu araçların iptal edilen Model 2 bütçe EV modeline dayanacağı söyleniyor. Tesla’nın bu aracı piyasaya sürdüğünde Seviye 3 otonom iddiasında bulunup bulunmayacağı belirsiz. Duyulana göre insan sürücüsü olmayan bir araç için bu ima ediliyor. Tesla’nın robot taksisi çalışır hale gelirse, Ford’un BlueCruise planlarını yeniden gözden geçirmesi gerekebilir.

Kaynak: Extreme Tech
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir