Ekonomi Haberleri

Garanti BBVA, Enflasyon Beklentisini Açıkladı

Garanti BBVA, yıl sonunda dolar/TL'nin 38'e düşeceğini tahmin etti. Bankanın yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 43 olarak belirlendi.
Enflasyon

Garanti BBVA’nın yıl sonu dolar/TL tahmini 42’den 38’e düşürdü. Tüketici enflasyonu tahmini ise yüzde 45’ten yüzde 43’e indirildi.

BloombergHT’nin raporuna göre, Garanti BBVA Başekonomisti Seda Güler Mert ve banka ekonomistleri tarafından hazırlanan Türkiye Ekonomik Görünüm raporunda, politika faizinin yılın son çeyreğine kadar yüzde 50 seviyesinde tutulacağı ve kasım-aralık aylarında iki faiz indirimi yapılabileceği tahminine yer verildi.

Enflasyon beklentisi geriledi.

dolar (enflasyon)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) mayıs ayına ilişkin piyasa katılımcıları anketinde, 12 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentisinin gerilediği gözlemlenmiş, yıl sonuna ilişkin enflasyon beklentisi ise TCMB’nin enflasyon tahminine yaklaşmıştı.

Katılımcıların yıl sonu kur tahmini önceki anket tahmine göre düşüş gösterdi. 

enflasyon

Katılımcıların yıl sonu dolar/TL kur beklentisi bir önceki ankette 40,01 TL iken, bu ankette 38,78 TL’ye düştü. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki ankette 42,47 TL iken, bu ankette 41,80 TL olarak belirlendi.

Kaynak: gercekgundem.com 

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir