Gündem HaberleriSiyaset Haberleri

Polonya Genelkurmay Başkanı General Wieslaw Kukula: Polonya, Savaşa Hazır Olmalı

Polonya Genelkurmay Başkanı General Wieslaw Kukula, Polonya'nın 'geniş kapsamlı bir çatışmaya hazırlık yapması' gerektiğini ifade etti.
Polonya Genelkurmay Başkanı

Polonya Genelkurmay Başkanı, çarşamba günü yaptığı bir açıklamada, ülkenin askerlerini kapsamlı bir çatışmaya hazırlaması gerektiğini ifade etti. Polonya‘nın, Rusya ve müttefiki Belarus ile olan ilişkileri, Moskova’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından daha da kötüleşti.

Genelkurmay Başkanı General Wieslaw Kukula, basın toplantısında “Bugün, kuvvetlerimizi asimetrik bir çatışmadan ziyade, tam ölçekli bir savaşa hazırlamamız gerekiyor” dedi. Kukula, açıklamalarına devam ederek “Bu durum, sınırların savunulması ile ordunun eğitim yoğunluğunu sürdürmek arasında uygun bir denge kurmamızı gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

Polonya’nın doğu sınırını koruyan asker sayısı 6 binden 8 bine çıkarılacak.

polonya asker

Savunma Bakanı Yardımcısı Pawel Bejda‘nın aynı etkinlikte yaptığı açıklamada, Ağustos ayından itibaren Polonya‘nın doğu sınırını koruyan asker sayısının mevcut 6 binden 8 bine çıkarılacağını ve 48 saat içinde göreve başlamaya hazır 9 bin kişilik ek bir kuvvetin konuşlandırılacağını belirtti.

Mayıs ayında Polonya, 2028 yılına kadar tamamlanması planlanan ve Belarus ile Rusya sınırı boyunca savunma kapasitesini artırmayı amaçlayan 2,5 milyar dolarlık (82 milyon TL) “Doğu Kalkanı” projesi hakkında detaylar sundu. Belarus’un 2021 yılında Orta Doğu’dan ülkeye girişleri kolaylaştıran seyahat acenteleri açmasıyla Polonya ile sınır gerilimi daha da tırmandı. Avrupa Birliği, Belarus‘u “kriz yaratmakla” suçladı.

Varşova, savunma bütçesinin yüzde 5’ini orduya ayırdı.

Polonya Genelkurmay Başkanı

Varşova, Rusya‘nın Ukrayna‘yı işgaline yanıt olarak, savunma bütçesinin neredeyse %5’ini orduya ayırdı. Kukula, askeri ekipman tedarik zincirini zorlayarak, askerlik mesleğine ilgi duyan gençleri çekmeyi düşündüklerini belirtti. Genelkurmay Başkanı, 2027 yılında askerliğe olan ilginin önemli ölçüde azalacağını öngörüyor.

Polonya Silahlı Kuvvetlerinin büyüklüğü, geçen yılın sonunda kara, hava, deniz, özel kuvvetler ve bölgesel savunma kuvvetleri de dahil olmak üzere yaklaşık 190 bin personeldi. Polonya, bu sayıyı birkaç yıl içinde 300 bin hazır askere çıkarmayı hedefliyor.

Kaynak: Cumhuriyet
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir