Ekonomi Haberleri

Gıda Denetiminde “Karekod” Dönemi Başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, tüketicilerin gıda denetiminde denetim durumunu takip etmesine imkan sağlayan karekod uygulaması kullanılmaya başlandı.
gıda denetimi

Tarım ve Orman Bakanlığı, “tarladan sofraya gıda güvenilirliği” uluslararası yaklaşımı doğrultusunda, gıdaların ilk üretim aşamasından son tüketim aşamasına kadar olan süreçte gıda işletmelerinin resmi kontrollerini ülke genelinde kesintisiz bir şekilde sürdürüyor.

Bu kapsamda, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın daha önce tüketicilerle paylaştığı, tüketicilerin güvenilir gıdaya ulaşma amacıyla gıda işletmelerinin denetim durumunun takip edilmesine olanak tanıyan “Gıda İşletmelerinde Karekod Uygulaması” hayata geçirildi. Gıda denetimi sürecinin şeffaflığını artırmak amacıyla, tüketiciler işletmeler hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilecek.

Bakanlık tarafından hazırlanan ve her işletmeye özel olarak karekod içeren görsel, gıda işletmelerince gönüllü olarak https://guvenilirgida.tarimorman.gov.tr indirilerek tüketicilerin göreceği yerlerde sergilenebilecek. Görselin üzerinde bulunan karekodu tüketiciler mobil cihazlarına indirdikleri ”Tarım Cebimde” uygulaması aracılığıyla taratarak işletmenin kayıt/onay numarası, ünvan, adres ve işletmede en son yapılan denetim tarihi gibi bilgilere ulaşabilecek.

Hayata geçirilen bu uygulamayla, tüketicilerin menfaatlerinin en üst düzeyde korunması ve Bakanlığın gerçekleştirdiği resmi kontrollerin görünürlüğünün artırılması hedefleniyor.

Gıda denetiminde, denetim verilerine tüketiciler ”Tarım Cebimde” uygulamasıyla ulaşacak.

 

Gıda işletmecileri, https://guvenilirgida.tarimorman.gov.tr adresinde yer alan menüden “İşletme Karekod Oluşturma” linkine tıklayarak uygulamaya dahil olabilecek. Gerçek kişi işletmeleri için iş yeri sahibinin kimlik ve işletme kayıt/onay numarası, tüzel kişi işletmeleri için de vergi ve işletme kayıt/onay numarası verileri girilip sorgulama yapılarak işletmenin karekod içeren belgesi hazırlanacak.

İşletmeler hazırlanan belgenin çıktısını alarak tüketicilerin görebileceği bir alanda erişime sunabilecek.

Tüketiciler de işletmelerin denetim bilgilerini telefonlarına indirdikleri “Tarım Cebimde” mobil uygulaması üzerinden görebilecek, uygulamanın “Gıda Kontrol” menüsü altındaki “İşletme Denetim Sorgulama” kısmına tıklayıp, ​açılan kamerayı işletme görseli üzerindeki karekoda yaklaştırarak sorgulama yapabilecek.

Tüketiciler yapacakları sorgulamayla işletmelerin, ünvan, adres, kayıt/onay numarası ve işletmenin son denetim tarihi gibi bilgilere erişebilecek. Yeni uygulama, gıda denetimi konusunda tüketicilere doğrudan bilgi sunarak güvenilirlik ve şeffaflık sağlıyor

Kaynak: TRT Haber
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir