Gündem Haberleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Güneş Enerjisiyle Elektrik Üretiminde Rekor

Kurban Bayramı'nın ilk gününde güneş enerjisinden elektrik üretimindeki oran yüzde 44'ün üzerine çıktı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı’nın ilk gününde güneş enerjisinden elektrik üretiminde rekor kırıldığını belirtti. Bakan Bayraktar, “16 Haziran’da toplamda 682 bin 223 megavat elektrik ürettik ve bunun 109 bin 501 megavatı güneş enerjisinden elde edildi.” şeklinde bilgi verdi. Gün boyunca güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payının yüzde 16,05 olduğunu belirtti.

Güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payı yüzde 44’ü aştı.

Alparslan Bayraktar (güneş enerjisi)

Bakan Bayraktar, “Gün boyunca bu oran yüzde 44’ün üzerine çıkarak rekor kırıldı. Ayrıca, günün tamamında yenilenebilir kaynakların elektrik üretimindeki payı yüzde 63, yerli ve yenilenebilir kaynakların payı ise yüzde 78,4 olarak kaydedildi.”

Türkiye, yenilenebilir enerji kurulu gücünde Dünya’da ilk 11’e girdi.

güneş enerjisi

Bayraktar, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın son açıklanan kurulu güç istatistiklerinde Türkiye’nin yenilenebilir enerji kurulu gücünde dünya genelinde ilk 11’e, Avrupa’da ise 5’inci sıraya yerleştiğini hatırlatarak, “Önümüzdeki 12 yıl boyunca her yıl 3 bin 500 megavat güneş enerjisi kurulu gücünü devreye alarak bu alanda yeni rekorlar kırmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: ntv.com

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir