Gündem HaberleriSiyaset Haberleri

Güney Kore, Kuzey Kore’ye Çöp Balonları Göndermelerine Karşılık Olarak Hoparlör Yayınlarına Başladı

Güney Kore, Kuzey Kore'nin çöpler taşıyan balonlarını göndermesinin ardından, psikolojik savaş kapsamında hoparlör yayınlarına başladı.
Güney Kore, Kuzey Kore'ye Çöp Balonları Göndermelerine Karşılık Olarak Hoparlör Yayınlarına Başladı

Güney Kore ile Kuzey Kore arasında bir süredir devam eden balon savaşları gerginliği artırdı. Güney Kore, Kuzey’e karşı yeni hamle için konseyi topladı. Toplantının ardından Güney Kore Ulusal Güvenlik Konseyi, “Alacağımız önlemler Kuzey Kore rejimi için dayanılmaz olabilir ama Kuzey’in askerlerine ve halkına umut ve ışık mesajı gönderecektir,” ifadelerini kullandı.

Güney Kore, balon savaşlarına boyut atlatıp, sınıra yerleştirilen dev hoparlörlerden Kuzey’e yönelik propaganda yayınları yapmayı amaçlıyor. Güney Kore Ulusal Güvenlik Konseyi, Pyongyang’ın sınır ötesine çöp taşıyan balonlar göndermeyi sürdürmesinin ardından, tepki olarak Kuzeye yönelik Kim Jong Un rejimi için “dayanılmaz” olacak hoparlör yayınlarına başlayacağını söyledi.

Kuzey Kore neden Güney Kore’ye çöp gönderdi? 

Kuzey Kore, mayıs ayından bu yana çöpler ve gübre taşıyan balonları sınırdan Güney Kore’ye göndermeye başladı. Bu hareket, Güney Koreli aktivistlerin Kuzeye yönelik propaganda kampanyalarına misilleme olarak gerçekleştirildi. Güney Koreli aktivistler, Kuzeye yönelik eleştiriler içeren broşürler, K-pop videoları ve Amerikan dolarları gibi materyallerin yer aldığı balonları sınırdan uçurarak Kuzeye göndermekteydi.

Kuzey taraf, bu broşürlerin ve diğer materyallerin kendi rejimine yönelik bir tehdit olarak gördüğünden, çöpler ve gübre taşıyan balonlarla cevap verdi. Pyongyang, bu çöplerin ve gübrelerin Güney Kore’ye gönderilmesiyle, Güney Kore’nin kendilerine yönelik propaganda faaliyetlerinden vazgeçmesini sağlamayı amaçladığını belirtti.

2 Haziran’da Kuzey Kore, 15 ton çöp gönderdiklerini ve bunun mesajı iletmek için yeterli olduğunu düşündüğünü belirterek balon gönderme faaliyetlerine ara vereceğini duyurdu. Ancak, Güney Koreli aktivistlerin propaganda faaliyetlerine devam etmeleri halinde bu tür gönderimleri yüz kat artırarak sürdüreceğini de ekledi.

Bu olaylar, iki ülke arasındaki gerginlikleri artırarak, Güney Kore’nin hoparlör yayınlarını başlatmasına yol açtı. Güney Kore’nin bu yayınları, Kuzeye yönelik propaganda amaçlı bilgiler ve popüler K-pop müziklerini içermekte. Bu yayınların sesi Kuzey Kore’ye 20 kilometreden fazla ulaştığı tahmin edilmekte.

Kaynak: Asia Nikkei
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir