Gündem Haberleri

Havada Gergin Anlar: Suriye’de İHA ile Savaş Uçağı Karşı Karşıya Geldi

Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Tümgeneral Yuri Popov, Suriye'de ABD'ye ait bir MQ-9 Reaper İHA'nın, havada Rus Su-35 uçağına tehlikeli bir şekilde yaklaştığını öne sürdü.
İHA

Suriye’de, ABD ile Rusya arasında yeni bir gerilim meydana geldi. Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi (CRAP) Başkan Yardımcısı Tümgeneral Yuri Popov, Humus üzerinde terör örgütü IŞİD karşıtı uluslararası koalisyona ait bir MQ-9 Reaper insansız hava aracının (İHA) Suriye semalarında rutin bir uçuş yaparken Rus Hava Kuvveleri’ne ait bir Rus Su-35 uçağına tehlikeli bir şekilde yaklaştığını iddia etti.

Rusya ve ABD arasında İHA gerilimi: Su-35 ve MQ-9 Reaper tehlikeli yakınlaşma yaşadı.

İHA

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi (CRAP) Başkan Yardımcısı Tümgeneral Yuri Popov, konuya ilişkin ”29 Haziran günü saat 11:00 ile 11:05 arasında Humus vilayetinin el-Sukhneh bölgesi üzerinde, 7 bin 500 ila 8 bin 500 metre yükseklikte, Suriye hava sahasında rutin bir uçuş gerçekleştiren Rus Silahlı Kuvvetlerine ait bir Su-35 uçağı ile ‘koalisyonun'” MQ ‘Reaper’ insansız hava aracı (İHA) arasında bir kez daha tehlikeli bir yakınlaşma yaşandı.” ifadelerini kullandı.

Popov, ”Rus pilot, yüksek profesyonellik göstererek çarpışmayı önlemek için gerekli tedbirleri zamanında almıştır.” diyerek Rus pilotun profesyonelliğini dile getirdi. Yaşanan gerginlikle alakalı Popov, gün boyunca El Tanf bölgesinde bir çift F-15 savaş uçağı, bir çift Rafale ve Typhoon savaş uçağı ve “koalisyona” ait iki çift A-10 Thunderbolt saldırı uçağı tarafından 10 ihlalin kaydedildiğini de ileri sürdü.

Kaynak: Cumhuriyet
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir