Gündem Haberleri

Bilim İnsanları, Havadan İçme Suyu Üretebilecek Yeni Bir Cihaz İcat Etti

Araştırmacılar, havadan içme suyu elde edebilen bir aygıt geliştirdi.

Bu cihaz, yeryüzü atmosferinde bulunan trilyonlarca litre tatlı suyu toplayarak, artan küresel içme suyu ihtiyacını karşılamaya yardımcı olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bir araştırma ekibi, su toplamak için su emici “yüzgeçleri” kullanan, soğurma tabanlı atmosferik su hasadı (SAWH) adı verilen bir yöntemle çalışan, düşük maliyetli ve kompakt bir sistem geliştirdi.

Düşük maliyetli ve yüksek performanslı bir çözüm.

su

Günümüzdeki atmosferik su hasat (SAWH) sistemleri genellikle güneş enerjisine dayanmaktadır ancak değişken hava koşulları ve düşük enerji verimliliği, bu sistemlerin günlük su ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olmadığı anlamına gelmektedir.

Bilim insanları, düşük maliyetli ve yüksek performanslı bir çözüm olarak öne sürdükleri yeni bir cihazın, bu sorunu atık ısıdan faydalanarak çözebileceğini iddia ediyorlar.

 Günde 1,3 litreye kadar içilebilir su üretebilir.

su

Sistemin çalışan bir prototipi üzerinde yapılan hesaplamalar, yüzeylerindeki 1 litre emici kaplamanın yüzde 30 bağıl neme sahip havada günde 1,3 litreye kadar içilebilir su üretebileceğini göstermektedir. Bu, daha önce geliştirilen sistemlerin üretebildiği miktarın iki ila beş katıdır.

Bu araştırma, “Kurak ortamlar için kompakt çok döngülü yüksek performanslı atmosferik su hasat makinesinin tasarımı” başlıklı çalışma olarak Çarşamba günü ACS Energy Letters adlı akademik dergide yayımlandı.

Aşırı kurak bölgelerde içme suyu üretimi için umut vaat ediyor.

kuraklık (su)

Independent Türkçe’nin aktardığına göre, söz konusu teknolojiyi detaylandıran bir araştırmada bilim insanları, “Dünya nüfusunun yaklaşık üçte ikisi su sıkıntısı yaşıyor ve 2030’a kadar yıllık küresel su talebinin yaklaşık yüzde 40’ının karşılanamayacağı öngörülüyor. Bu durum, halk sağlığı, tarım ve tarımsal uygulamalar için daha fazla zorluk yaratacak” şeklinde konuştu.

Atmosferde, mevcut sıvı su kaynaklarına ihtiyaç duymadan kolayca toplanabilecek yaklaşık 1300 trilyon litre tatlı su bulunmaktadır. Soğurma tabanlı atmosferik su hasadı, sis hasadı ve çiğ toplama gibi geleneksel atmosferik su hasadı yöntemlerinin uygulanamadığı aşırı kurak bölgelerde içme suyu üretimi için umut veriyor.

Kaynak: cumhuriyet.com

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir