Gündem Haberleri

Haziran Ayı Sıcaklık Rekoru Kırdı: 2024 En Sıcak Yıl Olabilir

C3S, yayımladığı bültende 2024 yılının sıcaklık rekoru kıran yıl olabileceğini açıkladı.
sıcaklık

Avrupa Birliği’ne ait İklim Değişikliği Servisi (C3S) aylık bültenini yayımladı.

Yayımlanan bültendeki verilen önümüzdeki günlerde sıcaklıktan bunalacağımızı gösteriyor.

Haziran ayı sıcaklık rekoru kırdı.

sıcaklık

C3S, yayımladığı bültende 2024 Haziran ayının, 2023 Haziran ayından bu yana en sıcak ay olarak kaydedildiğini açıkladı. C3S, Haziran ayında sona eren 12 ayda, dünyanın ortalama sıcaklığının, 1850-1900 sanayi öncesi dönemdeki ortalamanın 1.64 santigrat derece üzerinde, kaydedilen en yüksek sıcaklık olduğunu duyurdu. Bilim insanları, iklim değişikliği ve El Nino doğal hava fenomeninin sıcakları rekor seviyeye çıkarmasının ardından 2024 yılının kayıtların tutulmaya başladığı 1800’lü tarihlerden bu yana en sıcak yıl olabileceğini söyledi.

Barkeley Earth’ün araştırmacı bilim insanı Zeke Heusfather, “Şu anda 2024’ün 2023’ü geçerek küresel yüzey sıcaklığı kayıtlarının 1800’lerin ortalarında başlamasından bu yana en sıcak yıl olma şansının yaklaşık yüzde 95 olduğunu tahmin ediyorum” diyerek insanları uyardı.

İklim bilimci olan Friederike Otto, “2024’ün kayıtlara geçen en sıcak yıl olma ihtimalinin “yüksek” olduğunu söyleyerek, “El Nino doğal olarak meydana gelen ve her zaman gelip geçecek bir olgudur. El Nino’yu durduramayız ama petrol, gaz ve kömür yakmayı durdurabiliriz.” dedi.”

Geçtiğimiz günlerde şiddetli sıcaklıklar hac ziyaretini gerçekleştiren 1000’den fazla insanın ölümüne neden olmuştu.

Peki ülkemizde sıcaklıklar nasıl olacak?

sıcaklık

Ülkemizde 13 il için sağanak yağış uyarısı verilirken, Doğu Anadolu  hariç tüm bölgelerde hava sıcaklığının mevsim normallerinden yüksek seyredeceği ve vatandaşların dikkatli olması gerektiği vurgulandı.

Kaynak: NTV

 

 

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir