Gündem Haberleri

İBB’den Boğaz’da Deniz Dolmuşu Hizmeti: Seferler 15 Temmuz’da Başlayacak

İBB Şehir Hatları tarafından üretilen deniz dolmuşu hizmete 15 Temmuz'da başlıyor. İşte detaylar...
deniz dolmuşu, ibb

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Şehir Hatları tarafından hazırlanan ‘deniz dolmuşları’ hizmete başlıyor.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, seferlerin 15 Temmuz’da başlayacağını duyurdu.

Deniz dolmuşları sefer hatları neler?

deniz dolmuşu

Haliç Tersanesi’nde yapılan 3 deniz dolmuşu 15 Temmuz tarihinden itibaren İstinye-Küçüksu ve Beykoz-Sarıyer hatlarında sefere başlayacak. Toplu ulaşım seferlerinde kullanımak amacıyla Mart’ta üretilmeye başlanan 7 deniz dolmuşundan 3’ü hizmete başlayacak. Kompozit malzemeden, vakum infizyon yöntemiyle üretilen deniz dolmuşu tek seferde 33 yolcu taşıyabilecek. Engelli erişimine uygun olan aracın uzunluğu 11.7 m, genişliği 4.3 m, servis hızı 15 knot, ve maksimum hızı ise 25 knot düzeyinde. İşletme maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla üretilen 7 adet deniz dolmuşunun yolcu yoğunluğu düşük seferlerde kullanılmasıyla yıllık 120 milyon TL tasarruf sağlaması bekleniyor.

İmamoğlu’ndan deniz dolmuşu açıklaması

deniz dolmuşu, ibb

Haliç Tersanesi’nde düzenlenen törene İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş ve Şehir Hatları Genel Müdürü Ercüment Güldik gibi isimler katıldı. Törende konuşma yapan Ekrem İmamoğlu, Haliç Tersanesi’ne yeniden işlev kazandırdıklarını ve kültür, sanat etkinlikleri düzenlendiğini söyledi. Üretilen araçların verimlilik ve kaynak tasarrufu adına yolcu yoğunluğu düşük seferde kullanılması hedefiyle üretildiğini söyleyen Ekrem İmamoğlu, gemilerin çevre dostu olduğunu açıkladı.

Vapurların İstanbul şehrinin silüeti olduğunu ve yaşatılması gerektiğini söyleyen İmamoğlu, “Aynı zamanda özellikle deniz dolmuş ve deniz taksi gibi yeni araçların da burada yapılıyor olması, deniz ulaşımının sürdürülebilir stratejilerinin geliştirilmesi bizim için çok önem taşıyor. Deniz ulaşımında hat sayımızı artırırken mevcut hatlardaki sefer sayılarımızı da artırdık, artırmaya devam edeceğiz. İstanbul’un trafik sorununun çözülmesinde denizin daha etkin rol alması için çalışmalarımız sürüyor.” ifadelerini kullandı.”

Düzenlenen törenin ardından ‘Haliç-1’, ‘Haliç-2’ ve ‘Haliç-3’ adı verilen 3 deniz dolmuşu denize indirildi. Ekrem İmamoğlu ve protokol üyeleri ‘Haliç-2’ adı verilen araçla denizde tur attı.

Kaynak: NTV

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir