Uzay

Günlerimizin Uzunluğu Değişebilir: Dünya’nın İç Çekirdeği Yavaşlıyor!

Dünya'nın iç çekirdeğinin dönüşünün yavaşladığını doğrulandı. Gezegenin merkezinde neler olduğu ve nasıl etkileneceğimiz konusunda sorulara yol açtı.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden (USC) bir ekip tarafından yönetilen bulgunun arkasındaki araştırmacılar, iç çekirdeğin dönüşündeki bu değişikliğin günlerimizin uzunluğunu değiştirebileceğini düşünüyor. (sadece saniyenin birkaç kesri kadar olsa da) Bu yüzden henüz saatlerinizi sıfırlamanız gerekmeyecek.

USC’den yerbilimci John Vidale, “Bu değişime işaret eden sismogramları ilk gördüğümde afallamıştım ancak aynı modeli işaret eden iki düzine gözlem daha bulduğumuzda sonuç kaçınılmazdı.”

İç çekirdek on yıllardır ilk kez yavaşladı.

iç çekirdek

Diğer bilim insanları da yakın zamanda benzer ve farklı modeller öne sürdüler. Ancak son çalışma en ikna edici çözüm sunuyor. İç çekirdek, Ay’ın yaklaşık üçte ikisi büyüklüğünde olduğu düşünülen süper sıcak, süper yoğun bir demir ve nikel topudur. Ayaklarımızın altında 3.000 milden (ya da 4.800 kilometreden) fazla bir mesafede bulunan çekirdek, incelenmesi kolay bir nesne olmaktan çok uzaktır ancak özellikleri hakkında bilgi edinmek bize gezegenimizin tarihi hakkında çok şey öğretebilir.

Gündüz ve gecelerde değişim yaşanabilir.

gece ve gündüz (iç çekirdek)

Araştırmacılar bu dalgaların nasıl hızlandığını, yavaşladığını ve etkileşime girdiğini haritalandırarak iç çekirdeğin konumunu ve hareketini tahmin edebilirler. Ekip, 2010 yılı civarında başlamış gibi görünen yüzeye göre belirgin geri gidişinin, Dünya‘nın manyetik alanını oluşturan sıvı demir dış çekirdeğin sürekli hareketinden veya yerçekimi kuvvetlerinin çekiminden kaynaklanabileceğini öne sürüyor.
İç çekirdekteki hız değişiklikleri, geri dönüşler ve yalpalamalar nadir değildir bu nedenle bir bilimkurgu filminde görebileceğimiz türden bir kıyamet felaketi yaşayacağımıza dair bir gösterge yoktur. Gündüz ve gecelerde hafif değişimler yaşanabilir.

Vidale: İç çekirdeğin dansı daha canlı olabilir.

john vide (iç çekirdek)

Vidale, “Fark edilmesi çok zor, saniyenin binde biri mertebesinde, neredeyse çalkalanan okyanusların ve atmosferin gürültüsü içinde kaybolacak.” dedi. Kesin olarak söyleyebileceğimiz şey, bu çalışmanın jeolojik derinliğin gizemlerini anlamamıza katkıda bulunduğu ve Dünya’nın iç çekirdeğinin dönüşünün bilim insanlarının çok yakından izlemeye devam edecekleri bir şey olduğu. Vidale, “İç çekirdeğin dansı şu ana kadar bildiğimizden çok daha canlı olabilir.”

Kaynak: sciencealert.com

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir