Siyaset HaberleriGündem Haberleri

Keir Starmer, İngiltere’de İşçi Partisi’ni 14 Yıl Sonra İktidara Taşıdı

İngiltere’de yapılan genel seçimi büyük farkla İşçi Partisi lideri Keir Starmer kazandı.
keir starmer

İngiltere’deki genel seçimleri büyük bir farkla kazanan İşçi Partisi, 2010’dan bu yana ilk kez iktidara geldi. 650 sandalyeli Avam Kamarası’nda 411 milletvekili çıkarmayı başaran parti, büyük bir zafer elde etti. İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer, ülkenin yeni başbakanı olacak.

Seçim galibiyetinin ardından konuşma yapan Starmer, “Bugün ülkemizi yeniden inşa etmeye başlıyoruz” dedi. Dört yıl önce partinin liderliğini daha sol görüşlü Jeremy Corbyn’den devralan Starmer, partiyi daha merkezi bir konuma taşıdı.

Keir Starmer’ın siyaset öncesi hayatı

keir starmer

Keir Starmer, 50’li yaşlarında milletvekili olmadan önce tanınmış ve başarılı bir avukattı. Ancak radikal sol görüşlere sahip olduğu öğrencilik yıllarından beri siyasete her zaman ilgi duydu. 1962 yılında Londra’nın güneydoğusundaki Surrey’de doğdu. Ailesinin işçi sınıfına mensup olduğunu sıkça vurguluyor. Annesi hemşire, babası ise bir fabrikada alet yapımcısıydı. Ailesi sadık İşçi Partisi destekçileriydi ve ismi, partinin ilk lideri olan İskoç madenci Keir Hardie’den geliyor.

Starmer, 16 yaşındayken İşçi Partisi’nin yerel gençlik kollarına katıldı ve bir süre Socialist Alternatives adlı radikal sol dergide editörlük yaptı. Ailesinde üniversiteye giden ilk kişi oydu. Leeds ve Oxford üniversitelerinde hukuk okudu ve ardından insan hakları alanında avukatlık yaptı. Bu süreçte Karayipler ve Afrika’da ölüm cezasının kaldırılması için çalışmalar yürüttü. 1990’larda ise, McDonald’s’ın hakaret davası açtığı iki ekoloji aktivistini avukat olarak temsil etti.

2015 yılında milletvekili seçildi.

keir starmer

2015 yılında, Holborn ve St Pancras seçim bölgesinden milletvekili olarak seçilen Keir Starmer, İngiltere Parlamentosu’ndaki Avam Kamarası’na girdi. O dönemde Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi ana muhalefet konumundaydı. Corbyn, Starmer’ı İçişleri Sözcüsü olarak görevlendirdi. Starmer, gölge bakan olarak özellikle hükümetin göç politikalarını denetledi.

2016’da Brexit referandumunun İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararıyla sonuçlanmasının ardından, Starmer bu kez aynı görevi Brexit süreci için üstlendi. Bu görevini, Brexit konusunda ikinci bir referandum yapılması için baskı yapmak amacıyla kullandı; ancak bu konuda başarılı olamadı ve zamanla bu tutumunu değiştirdi.

İşçi Partisi 2019 yılında büyük bir yenilgi aldı.

keir starmer

2019 genel seçimlerinde İşçi Partisi büyük bir yenilgi aldı ve bu, 1935’ten beri partinin yaşadığı en ağır yenilgiydi. Seçim sonrasında Jeremy Corbyn istifa etti. 4 Nisan 2020’de Keir Starmer İşçi Partisi’nin yeni lideri olarak seçildi. Starmer kampanyasında enerji ve su şirketlerinin kamulaştırılmasını ve üniversite öğrencilerine ücretsiz eğitim verilmesini savundu.

Corbyn, İşçi Partisi lideri olduğu dönemde yaptığı Yahudi karşıtı açıklamaların yeniden gündeme gelmesiyle oluşan tartışmalar sonucunda partiden ihraç edildi. Partinin sol kanadındaki birçok kişi, Starmer’ın aslında milletvekili adaylarının sadece “ılımlı partililerden” seçilmesini istediğini ve bu operasyonu uzun süredir yürüttüğünü ileri sürüyor.

İşçi Partisi, merkez politikalarına yönelmiş durumda.

keir starmer

Keir Starmer liderliğindeki İşçi Partisi, merkez politikalarına yönelmiş durumda. Daha önceki enerji ve su şirketlerinin kamulaştırılması vaatlerinden vazgeçti. Ayrıca, üniversite öğrencilerinin harçlarının iptal edilmesi önerisini geri çekerek, hükümetin bu maliyeti karşılayamayacağını belirtti.

Çevre konusunda, yılda 28 milyar sterlinlik yeşil enerji projeleri önerisinin kapsamını büyük ölçüde daralttı. Ancak, açık deniz rüzgar çiftliklerinin inşası ve elektrikli araçlar için batarya fabrikalarının geliştirilmesi gibi taahhütlerine bağlı kaldı. Muhafazakar Parti, Starmer’ı “en temel taahhütlerinden kaçmaya çalışmakla” suçladı. Starmer ayrıca, İngiltere’de elektrik üretiminde fosil yakıtların tamamen çıkarılacağına dair vaatlerde bulundu, ancak bu taahhüt, birçok uzman tarafından gerçekçi bulunmuyor.

Kaynak: bbc.com

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir