Teknoloji Haberleri

iPhone 16 Serisinde Yeni Pil: Sızıntılara Göre Batarya Alışılmışın Dışında Metal Bir Kasaya Sahip

X platformunda Majin adlı kullanıcı, iPhone 16'nın bataryasının, yumuşak folyo yerine metal bir kasaya sahip olduğunu paylaştı.
iPhone 16 Serisinde Yeni Pil: Batarya Alışılmışın Dışında Metal Bir Kasaya Sahip

X platformunda Majin adlı bir kullanıcı, iPhone 16’nın batarya paketine ait bazı görüntüler paylaştı. Şaşırtıcı bir şekilde, batarya yumuşak folyo ambalajı yerine metal bir kasaya sahip. İlk başta maket parçalar gibi gözükse de incelendiğinde plastik folyo ambalajın üzerinde ekstra bir metal kasa bulunan gerçek bir batarya olduğu anlaşılıyor.

Metal kasanın, ısı dağılımını iyileştireceği bildiriliyor

iPhone 16 Serisinde Yeni Pil: Batarya Alışılmışın Dışında Metal Bir Kasaya Sahip

Batarya, tanıdık şekli koruyor. iPhone 15’in 3349 mAh kapasitesine kıyasla daha yüksek bir kapasiteye sahip. iPhone 16’nın bataryası 3.597 mAh kapasiteye sahip.

Apple’ın neden sert kasa tasarımına geri döndüğü kesin olarak bilinmese de, raporlar bunun bataryadan ısıyı hızla dağıtmayı amaçladığını söylüyor. iPhone 15 serisi, lansman sonrası aşırı ısınma sorunları yaşamıştı. Çoğu kullanıcı için sorun sonraki yazılım güncellemeleriyle çözülmüş olsa da, bu değişiklikle daha fazla iyileşme bekleniyor.

Metal batarya kasasının içinde farklı bir pil teknolojisi olabilir

iPhone 16 Serisinde Yeni Pil: Batarya Alışılmışın Dışında Metal Bir Kasaya Sahip

Batarya için ek metal kasa, iPhone 16’yı 171g olan iPhone 15’e kıyasla daha ağır yapacak. Daha yüksek pil kapasitesi de cihaza biraz ağırlık katacaktır.

Aynı zamanda, metal batarya kasası kullanımı, önemli bir iç hacim kaplar. Bu da akıllı telefon üreticilerinin çok daha ince plastik folyo ambalajına geçmelerinin en büyük nedenlerinden biridir. Yumuşak ambalaj, bir kaza durumunda şişme oluşursa, gazın genişlemesine ve batarya paketinden kolayca çıkmasına olanak tanıyarak kullanıcıların hayatını riske atmadan daha güvenli bir ortam sağlar.

Yeni iPhone 16 serisinde içinde sert kasa gerektiren ancak benzer bir patlama riski taşımayan bir pil teknolojisi olabilir. Ayrıca, bu teknoloji daha yüksek bir enerji yoğunluğu sunabilir, aksi takdirde telefonu 3597mAh metal kasalı pili barındırmak için daha kalın hale getirmek gerekecektir.

Kaynak: Gizmo China
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir