Siyaset HaberleriGündem Haberleri

İran’da Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Bir Kadın Aday Adayı Oldu!

İran'da eski bir kadın milletvekili olan Zohre Elahiyan, cumhurbaşkanlığı için başvuru yaparak aday adayı sayısını 17'ye çıkardı.
İran’da Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Bir Kadın Aday Adayı Oldu!

İran siyasi sahnesinde önemli bir gelişme yaşandı: Eski kadın Milletvekili Zohre Elahiyan, 28 Haziran’da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylık başvurusunda bulundu. Elahiyan, başvuru sürecinin üçüncü gününde İçişleri Bakanlığı’na gelerek adaylığını resmen ilan etti. Kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Elahiyan, hükümetinin sloganını “sağlıklı hükümet, sağlıklı ekonomi ve sağlıklı toplum” olarak belirlediğini ifade etti.

Zohre Elahiyan, sağlıklı bir hükümetin, kendisini ülkedeki tüm işlerin sorumlusu olarak görmek yerine gençliğin kapasitesini kullanması gerektiğini vurgulayarak yeni bir yönetim biçimi önerdi. Tıp doktoru olan Zohre Elahiyan, meclisin önceki dönemlerinde Tahran, Rey, Şemiranat, İslamşehr ve Perdis seçim bölgelerinden milletvekili olarak görev yapmıştı. Ayrıca Meclis’te İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı görevini üstlenmişti. Şubat 2023’te Avrupa Birliği (AB) tarafından yaptırım listesine alınmıştı.

Toplam aday adayı sayısı 17 oldu

İran’da Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Bir Kadın Aday Adayı Oldu!

Diğer yandan Tahran Belediye Başkanı Ali Rıza Zakani, din adamı ve siyasetçi Mustafa Mirtaceddini, Zahidan Milletvekili Fedahüseyn Maliki ve eski Vali Habibullah Dehmerde de adaylık başvurusunda bulundular. Bu başvurularla birlikte seçim için toplam aday adayı sayısı 17’ye yükseldi.

İran’da normal şartlarda 2025’te yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi, İbrahim Reisi’nin yaşamını kaybetmesi sebebiyle erkene alındı

İran’da Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Bir Kadın Aday Adayı Oldu!

2025’te yapılması planlanan cumhurbaşkanı seçimi, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin 19 Mayıs’ta helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından Anayasa’ya göre 28 Haziran’da yapılması kararı alınmıştı. Seçimde aday olmak isteyenler, 30 Mayıs’ta başlamak üzere 5 gün süreyle İçişleri Bakanlığı’na adaylık başvurusunda bulunabilecekler. Ancak adaylık başvurusu yapan kişilerin seçime katılmak için “ehliyet” sahibi olup olmadıklarına Anayasayı Koruyucular Konseyine bağlı Denetleme Heyeti karar verecek. Konsey, aday adaylarının “rejimin değerlerine bağlılıkları” yönünden değerlendirmelerde bulunacak. İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’in temsil ettiği “Velayet-i Fakih makamına ve İslami değerlere bağlılıklarında kusur bulunan” kişilerin adaylıkları reddedilecek.

Kaynak: Sözcü
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir