Gündem Haberleri

İstanbul Küçükçekmece’de 3 Katlı Bina Çöktü: Ölü ve Yaralılar Var!

İstanbul Küçükçekmece'de 3 Katlı Bina çöktü: 8 Ölü ve 4 Ağır Yaralı Var

İstanbul Küçükçekmece’de Kartaltepe Mahallesi Belediye Caddesi ile Geçit Sokağı’nın kesişim noktasındaki, altında dükkan bulunan 1988 yapımı 3 katlı bir apartman henüz belirlenemeyen nedenle çöktü. Çöken 3 katlı binanın enkazından 1 kişi ölü 8 kişi yaralı olarak çıkarıldı. Bazı yaralıların durumunun ağır olduğu öğrendi. İlk belirlemelere göre enkaz altında kimse kalmadı. Çökme sonrası iki kişi gözaltına alındı.

Haber verilmesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, sağlık, polis ve AFAD ekipleri sevk edildi. Polis ekipleri çevrede güvenlik önlemi alırken, binanın bulunduğu sokak kapatıldı.

1 kişi ölü, 8 kişi yaralı olarak çıkarıldı. Valilik açıklamalar yaptı:

İstanbul Küçükçekmece'de 3 Katlı Bina çöktü: 8 Ölü ve 4 Ağır Yaralı Var

 ‘’02.06.2024 saat 08.43’te Küçükçekmece Kartaltepe Mah. Geçit Sokak No: 12/B’de bulunan 1988 yapımı 4 katlı binada çökme meydana gelmiştir. Yıkılan bina nedeniyle çevredeki ev, işyerleri ve park halindeki 1 otomobil ile 1 İETT otobüsü hasar görmüştür.’’

‘’İBB, 112 Acil, AFAD, UMKE, Emniyet, BEDAŞ, İlçe Belediyesi ile STK arama kurtarma ekipleri olay yerindedir.’’

‘’Arama kurtarma ekipleri tarafından 2’si ağır 8 kişi yaralı olarak, 1 kişi ex olarak çıkartılarak sağlık ekiplerine teslim edilmiştir. Ekiplerin arama tarama çalışmaları devam etmektedir.’’

‘’Yıkılan bina çevresindeki 3 bina ilçe belediyesi ekipleri tarafından tedbir amaçlı boşaltılmış, çevredeki 5 bina da daha inceleme için boşaltma kararı alınmıştır. Ekipler tarafından yaralı olarak çıkartılan 5 kişi Biruni Üniversite Hastanesi, İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi, İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi ile Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilmiştir.’’

2 kişi gözaltına alındı. İstanbul Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı:

İstanbul Küçükçekmece'de 3 Katlı Bina çöktü: 8 Ölü ve 4 Ağır Yaralı Var

 “02 Haziran 2024 tarihinde saat 08:40 sularında, Küçükçekmece ilçesi Kartaltepe Mahallesi Belediye Caddesi üzerinde bulunan 4 katlı binanın henüz belirlenemeyen bir nedenle çökmesi olayı ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından derhal soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma kapsamında; 1 Cumhuriyet Başsavcı Vekili ile 2 Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiş olup, olay yerine intikal ettirilmiştir. Arama kurtarma çalışmalarının bitimine müteakip, Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından görevlendirilen 3 kişilik bilirkişi ekibi kusur tespiti için incelemelerine başlayacaktır. Soruşturma titizlikle devam etmektedir”

İstanbul Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı taksirle ölüme ve yaralanmaya sebep olmak sucundan bina sahibi Hacı Murat Gençtürk hakkında soruşturma başlattı. Hacı Murat Gençtürk gözaltına alındı. Yine soruşturma kapsamında yıkılan binanın altındaki dönerci dükkanının sahibi olduğu belirlenen Ö.A.D. de polis ekiplerince gözaltına alındı.

Binaya 1.5 kat kaçak çıkmışlar.

İstanbul Küçükçekmece'de 3 Katlı Bina çöktü: 8 Ölü ve 4 Ağır Yaralı Var

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı yaptığı açıklamada: “İlk incelemelerimiz neticesinde binanın 36 yıl önce inşa edildiği, daha sonra 1,5 kat kaçak olarak eklendiği tespit edilmiştir. Yerinde yapılan ilk incelemelerde 1988 yılında inşa edilen binanın, mimarlık ve mühendislik standartlarına uyum sağlanmadan inşa edildiği, yapımında deniz kumu kullanıldığı ve daha sonraki süreçlerde binanın statiğini bozacak müdahalelerin yapıldığı anlaşılmıştır.” ifadelerini kullandı.

“Yatakla dolabın arasına girmenin önemini gördüm.”

Enkazdan çıkarılan Korkut Yılmaz “7 8 kişiydik. Bina sabah erken saatlerde çöktü. Hafif bir sarsıntı duyduk. Sonra çöktü. Ben yatakla dolabın dolabın arkasına atmıştım kendimi, sonra geri geri çıktım. Köpeğim vardı. O içeride kaldı. Üst kattaki insanlardan da bazıları çıktı. Bazıları enkazda kaldı. 4 katlı binaydı. Bir risk taşımıyordu. Alt kat dükkan onun üzerinde ofisim vardı. Bir üst katta da evim vardı. 10 dakika sonra hemen polis ekipleri ve ambulanslar geldi. Ellerim ve bacaklarımda yaralar var. Komşular kıyafet verdiler giydim. Ara kattaydım. Yatakla dolabın arasına girmenin önemini gördüm” dedi.

‘’Deprem gibi oldu.’’

İstanbul Küçükçekmece'de 3 Katlı Bina çöktü: 8 Ölü ve 4 Ağır Yaralı Var

3 katlı binada ayağından yaralanan Mikail Atlı, yaşadıklarını AA muhabirine anlattı. Enkaz altından çıkarılan eşinin kaldırıldığı İstanbul Bakırköy’deki Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelen Atlı, “Deprem gibi oldu. Sabah önce bir sallandı. Uyandım, ne oldu diye pencereden dışarı bakayım derken, daha çok sallandı, düştü bina. Evimiz başımıza yıkıldı. Şükürler olsun ben ve eşim iyiyiz ama maddi olarak zararımız var.” dedi.

Atlı, enkaz altından kendi çabasıyla çıktığını ancak eşinin arama kurtarma ekiplerince çıkarıldığını belirterek, “Dünyamız yıkıldı. Ailemi kurtarmaya çalıştım. Orada bebek var, çocuk var, onlara bakmaya gittim. Bir tane kadın gördüm önümde, ağzı, burnu kanlar içindeydi. Eşim yanımdaydı, kafası sıkışmıştı. Betonu kırdım, kafasını kurtardım ama saçı, gövdesi falan kalmıştı. Enkazın altından çıkartamadım. Ben kendim bir şekilde çıktım. Sonra eşimi arama kurtarma ekipleri çıkarttı. Eşim de şimdi iyi. Kafasında birkaç dikiş, ufak tefek yaraları var, büyük bir şey yok.” diye konuştu.

İstanbul Valisi Davut Gül: ‘’2 kişinin durumu ağır.’’

İstanbul Küçükçekmece'de 3 Katlı Bina çöktü: 8 Ölü ve 4 Ağır Yaralı Var

Vali Gül, “08.40 sularında zemin artı 3 katlı bir bina kendiliğinden çöktü. Zeminde iş yeri var bir ütst katta da yine büro olarak kullanıldığını biliyoruz. Üstteki iki katta da yine aileler yaşıyor. İlk etapta AFAD’ın koordinesinde itfaiye ve diğer akredite kuruluşlar olay yerine geldiler. UMKE ve belediye, itfiaiye, sağlık, emniyetimiz, gelmesi gereken bütün kurumlarımız geldiler. 7 kişi yaralı olarak çıkarıldı şu anda kurtarma çalışmaları devam ediyor. İlk bilgilere göre 2 kişinin daha göçük altında olduğu söyleniyor. Arkadaşlarımız çalışıyorlar. Herhangi bir şu an itibariyle bize ulaşan ölü tespiti yok. 7 kişinin 2’sinin durumu biraz daha ağır. 5 kişi normal” dedi. Vali Gül binanın yapım yılına ilişkin ise, “1988 yapımı. Çökeme nedenine ilgili henüz tespit edilen bir sebep yok. İleriki saatlerde ileriki günlerde sizleri bilgilendireceğiz. Cumhuriyet Başsavcımız zaten olay yerinde. Adli ve idari süreç zaten devam edecek bundan sonraki süreçte. Hepimize geçmiş olsun. Herhangi bir patlama ihbar ya da tespitimiz yok “ diye konuştu.

Soruşturma başlatıldı.

İstanbul Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı: “02.06.2024 tarihinde saat 08:40 sularında, Küçükçekmece ilçesi Kartaltepe Mahallesi Belediye Caddesi üzerinde bulunan 4 katlı binanın henüz belirlenemeyen bir nedenle çökmesi olayı ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından derhal soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma kapsamında; 1 Cumhuriyet Başsavcı Vekili ile 2 Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiş olup, olay yerine intikal ettirilmiştir. Arama kurtarma çalışmalarının bitimine müteakip, Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından görevlendirilen 3 kişilik bilirkişi ekibi kusur tespiti için incelemelerine başlayacaktır. Soruşturma titizlikle devam etmektedir”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan açıklama geldi:

İstanbul Küçükçekmece'de 3 Katlı Bina çöktü: 8 Ölü ve 4 Ağır Yaralı Var

 “Küçükçekmece Kartaltepe Mahallesi’nde meydana gelen bina çökmesine itfaiye ekiplerimizin müdahalesi devam ediyor. Şu ana kadar 4 vatandaşımız sağ olarak kurtarıldı. Çökme sebebiyle ilgili inceleme kurtarma faaliyetleri sonrası detaylı şekilde yapılacak. Geçmiş olsun.”

Kaynak: Anadolu Ajansı , Sözcü
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir