Gündem Haberleri

İstanbul’da 3 İlçeyi Bağlayacak Yeni Tramvay Hattı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB), Üsküdar, Kadıköy ve Maltepe ilçelerini birbirine bağlayacak olan tramvay hattı, İBB Meclisi tarafından oybirliğiyle kabul edildi.
İBB Meclis (İstanbul)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin haziran ayı ikinci oturumu, Meclis 1. Başkanvekili Nuri Aslan’ın başkanlığında Saraçhane’deki belediye binasında gerçekleştirildi. Meclis toplantısında, fizibilite çalışmaları tamamlanmış olan Üsküdar-Kadıköy-Maltepe Tramvay Hattı’na dair Ulaşım Etüt Raporu ele alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Üsküdar, Kadıköy ve Maltepe ilçelerini birbirine bağlayacak olan Üsküdar-Kadıköy-Maltepe Hattı, İBB Meclisi tarafından oybirliğiyle onaylandı. “AnadoluTRAM” adı verilen hat, İBB Meclisi’nde oybirliğiyle kabul gördü.

İstanbul’da Üsküdar, Kadıköy ve Maltepe ilçelerini birbirine bağlayacak.

İstanbul Tramvay

Bu projeye göre tramvay hattı, Üsküdar Meydanı’ndan başlayarak Kadıköy rıhtımına, Kadıköy’den de Maltepe’ye kadar uzanacak. “AnadoluTRAM” adı verilen tramvay hattı, Söğütlüçeşme istasyonunda Marmaray ve yeni planlanan Yenidoğan-Söğütlüçeşme metro hattı ile birleşecek. Ayrıca güzergah boyunca Ümraniye-Ataşehir-Göztepe ve Dudullu-Bostancı metro hatlarıyla da bağlantı kuracak.

Tramvay hattının 21.3 kilometre uzunluğunda olacağı ve 33 durağı kapsayacağı belirtildi. 

İstanbul Tramvay

Ulaşım ve Trafik Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun ortak raporuna göre, Üsküdar Meydanı’ndan başlayarak Kadıköy iskelesine, Kadıköy’den de Maltepe’ye kadar uzanacak olan hattın inşaatına bu yıl başlanacak. Hattın toplam uzunluğunun 21.3 kilometre olacağı ve 33 durağı kapsayacağı açıklandı. Günlük yolcu sayılarının 2027’de 198.964, 2040’ta 277.302 ve 2050’de 312.356 olacağı öngörülüyor.

Kaynak: Sputnik.com

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir