Gündem Haberleri

İtalya’da Etna’nın Ardından Stromboli Yanardağı da Faaliyete Geçti

Güney İtalya'da, Etna'nın patlamasının ardından Stromboli yanardağının da faaliyete geçtiği bildirildi.
stromboli

Sicilya Adası’nda son birkaç gündür volkanik aktivitelerin arttığı, dün Etna volkanının lav ve kül püskürtmelerinin doruğa ulaştığı rapor edildi. Aynı zamanda, Eolie takımadalarının bir parçası olan Stromboli Adası’ndaki başka bir aktif yanardağda da patlamalar yaşandı. Stromboli’deki volkan dün yoğun bir şekilde kül ve bir miktar lav püskürtmeye başladı; lav ve kaya parçalarının denize düştüğü bildirildi.

İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) tarafından paylaşılan bilgilere göre, Stromboli Yanardağı tarafından fırlatılan kül parçacıkları yaklaşık 2 kilometre yüksekliğe kadar çıktı.

Stromboli’de kırmızı alarm

stromboli

Başbakanlık Sivil Savunma Departmanı’nın X platformundan yapılan açıklamada, Stromboli’deki yoğun volkanik faaliyet nedeniyle alarm seviyesinin “kırmızı”ya yükseltildiği duyuruldu. Sivil Savunma Genel Müdürü Fabrizio Curcio’nun adada yaşayanları yanardağın etkilerinden korumak ve durumu izlemek amacıyla acil durum operasyon komitesini topladığı belirtildi.

Öte yandan, dün gün içinde Etna Yanardağı’ndan çıkan volkanik aktivitenin doruk noktasına ulaşmasıyla ortaya çıkan yaklaşık 4,5 kilometre yüksekliğindeki kül ve duman bulutunun hava ulaşımını etkilediği bildirildi. Katanya kenti ve Fontanarossa Havalimanı’na Etna’nın küllerinin ulaştığı ve bu nedenle havalimanında uçuşların bu sabah itibariyle tedbir amaçlı durdurulduğu açıklandı.

Etna ve Stromboli yanardağları birbirleriyle doğrudan bağlantılı değil.

stromboli

Sicilya Adası’ndaki Etna Yanardağı’nın 3,300 metre yüksekliğinde olduğu, Stromboli Yanardağı’nın ise deniz seviyesinden 920 metre yükseklikte bulunduğu belirtildi. Uzmanlar, coğrafi olarak birbirine yakın olan Etna ve Stromboli yanardağlarının bazı ortak özelliklere sahip olmasına rağmen volkanik faaliyetlerinin temelde farklı özellikler taşıdığını ve birbirleriyle doğrudan bağlantılı olmadığını vurguluyor.

Kaynak: cumhuriyet.com
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir