Ekonomi Haberleri

JTI Grubu Sigalaralarına ÖTV Zammı: En Ucuzu 67 Lira

ÖTV miktarındaki artış, sigara fiyatlarına da yansımaya başladı. İlk zam JTI grubundan geldi.
sigara zam

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) altı aylık üretici enflasyonu verilerini açıklamasının ardından alkollü içeceklere ve sigaraya yansıtılan ÖTV miktarı arttı.

ÖTV miktarındaki artış, sigara fiyatlarına da yansımaya başladı. İlk fiyat artışı JTI grubundan geldi.

JTI grubu sigaralarına 10 lira zam

zam

TÜİK’in Haziran ayı enflasyon verilerini açıklamasının ardından Gelir İdaresi Başkanlığı, akaryakıt, tütün mamulleri ve alkollü içkilerin Özel Tüketim Vergisi tutarlarında güncelleme yapıldığını bildirdi. Duyuru ile birlikte ÖTV miktarı 19.49 oranında arttırıldı. Artışın ardından bir paket sigaradaki ÖTV miktarı 33.3 TL’den 39.5’ye yükseldi. i

İlk fiyat artışı JTI grubu sigaralara geldi. Açıklanan yeni fiyat artışıyla beraber en ucuz JTI grubu sigara 67 lira, en pahalısı ise 80 lira oldu.

Belirlenen fiyatlar 4 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olacak.

Alkole de zam geliyor.

zam

ÖTV’nin artmasının ardından diğer sigara gruplarına ve alkole de yapılan fiyat artışlarının yakın zamanda duyurulması bekleniyor. Üst üste gelen zam haberleri vatandaşın canını sıkacak gibi gözüküyor.

ÖTV artışı, akaryakıta da bu sabah itibarıyla yansıdı. ÖTV tutarı artışları ve KDV etkisiyle litre fiyatı benzinde 2,21 TL, motorinde 2,07 TL, otogazda (LPG) 95 kuruş arttı.

Kaynak: GazeteDuvar

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir