Siyaset Haberleri

Yeni Bakanlarla İlk Kabine Toplantısı: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Masasındaki Gündem Maddeleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek olan Kabine Toplantısında, ekonomi ve bölgesel gelişmeler ana gündem maddeleri olacak.
Kabine Toplantısı Yeni Bakanlarla Bugün Yapılacak

Bugün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, yeni bakanların da katılımıyla gerçekleşecek olan ilk Kabine Toplantısı yapılacak. Yaklaşık bir ay aranın ardından Saray’da gerçekleştirilecek bu toplantının ana gündem maddeleri şöyle:

Ekonomi gündemi

Kabine Toplantısı Yeni Bakanlarla Bugün Yapılacak

Toplantının en önemli konusu, 3 Temmuz’da açıklanacak olan haziran ayı enflasyon oranıyla birlikte yılın ikinci yarısındaki memur zammı olacak. Yaklaşık 16 milyon memur, SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranının netleşmesi bekleniyor. Ayrıca, tasarruf tedbirleri ve en düşük emekli aylığına yapılacak artış da toplantıda ele alınacak.

Toplantıda yeni vergi taslağı hakkında bilgi verilmesi ve enflasyonla mücadele konusunda alınacak önlemler de masaya yatırılacak. Kabine üyeleri, ekonomik tedbirler ve reformlar konusunda bilgilendirilecek.

9. Yargı Paketi

Kabine Toplantısı Yeni Bakanlarla Bugün Yapılacak

Görüşülecek bir diğer önemli konu ise 9’uncu Yargı Paketi olacak. Bu konuda son durum değerlendirmesi yapılacak ve paket üzerindeki çalışmalar gözden geçirilecek. 9. Yargı Paketinde öne çıkan maddeler şunlardı:

  • Denetimli Serbestlik: Yeni düzenlemelerle denetimli serbestlik sürecinin yeniden yapılandırılması planlanıyor.
  • Casusluk Faaliyetleri: Yabancı ülke ve istihbarat suçlarına yönelik sıkı düzenlemeler getiriliyor.
  • Kadınların Soyadı Hakkı: İki soyadı kullanan evli kadınlara sadece kendi soyadlarını kullanma hakkı tanınması gündemde.
  • Hakimler ve Savcılar Kanunu: Bu kanunda da önemli değişiklikler yapılması bekleniyor.
  • Sporda Şiddet: Sporda şiddete yönelik caydırıcı cezaların artırılması planlanıyor.

Bölgesel gelişmeler

Kabine Toplantısı Yeni Bakanlarla Bugün Yapılacak

Kabine toplantısının bir diğer gündem maddesi de bölgesel gelişmeler olacak. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve ateşkesin sağlanmasına yönelik adımlar da detaylı bir şekilde ele alınacak.

Erdoğan’ın yurt dışı ziyaretleri

Kabine Toplantısı Yeni Bakanlarla Bugün Yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Temmuz ayında Kazakistan, Azerbaycan ve Amerika Birleşik Devletleri’ne resmi ziyaretlerde bulunacak. İlgili bakanlar, bu temaslarda ele alınması muhtemel konu başlıklarına yönelik çalışmalarını kabine toplantısında sunacak.

Yeni bakanlar katılım sağlayacak.

Kabine Toplantısı Yeni Bakanlarla Bugün Yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na atanan Murat Kurum ve Sağlık Bakanlığı’na atanan Profesör Doktor Kemal Memişoğlu da ilk defa bu kabine toplantısına katılacak. Yeni bakanlar, kendi alanlarındaki güncel durumlar ve projeler hakkında kabineye bilgi verecek.

Bu toplantı, yeni bakanlarla birlikte alınacak kararlar ve uygulanacak politikalar açısından büyük bir önem taşıyor. Toplantı sonrasında yapılacak açıklamalar, kamuoyunda merakla bekleniyor.

Kaynak: Cumhuriyet
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir