Gündem HaberleriTeknoloji Haberleri

Bir Devir Bitiyor: Kredi Kartı ile Alışverişte Kart Numarası Kullanılmayacak

2030 yılında Mastercard, çevrimiçi alışverişlerde kredi kartı numarası ve şifre kullanımını kaldıracak. Yeni sistemde, kart numaralarının yerini rastgele oluşturulan "token"lar alacak ve biyometrik doğrulama ile ödeme yapılacak.
Kredi Kartı

Avrupa’da çevrimiçi alışveriş dünyasında büyük bir değişiklik yaşanıyor. Mastercard, 2030 yılında internet alışverişlerinde kredi kartı numarası girme zorunluluğunu kaldıracak yeni bir uygulama başlatacak. Bu yenilikçi sistemde, kart numaralarının yerini rastgele oluşturulan “token”lar alacak. Tokenlar, cihaz ve platformdan bağımsız olarak çalışacak ve biyometrik doğrulama ile tek bir tıklamayla ödeme yapılmasını sağlayacak.

Bu sistem, özellikle kredi kartı bilgilerinin çalınıp dolandırıcılık yöntemlerinde kullanılmasını çok büyük oranda durduracak gibi görünüyor. Bu sistem sayesinde rastgele oluşturulan tokenlar oluşturularak internet üzerinden yapılacak ödemelerde kullanılacak. Bu tokenlar tek seferlik olacak ve arka arkaya kullanılmayacak.

Mastercard’ın yeni uygulaması ile kredi kartı kullanımında güvenlik artacak.

Kredi Kartı

Mastercard, bu yeni sistemin internet alışverişlerinde güvenliği artıracağını savunuyor. Rastgele oluşturulan tokenler, internet sahteciliklerinin önüne geçecek ve kullanıcıların hesapları daha güvende olacak. Parmak iziyle biyometrik onay sağlama imkanı sunulacak, böylece güvenlik önlemleri daha da artırılacak.

Bankalar ve e-ticaret firmalarıyla işbirliği yapılacak.

Kredi Kartı

Bu uygulamanın hayata geçirilmesi için Mastercard, bankalar, fintek şirketleri ve e-ticaret firmalarıyla işbirliği içinde olacak. Böylelikle, internet alışverişleri daha hızlı ve güvenli hale gelecek. Junniper Research’ün araştırmasına göre, 2028’e kadar internet ödemelerindeki sahtecilik yıllık 98 milyar dolar seviyesine ulaşacak. Ancak, token bazlı ödeme sistemlerinin bu miktarı yüzde 50 oranında azaltması bekleniyor. Bu da, internet alışverişlerinin daha güvenli hale gelmesine katkı sağlayacak önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Sputnik Türkiye

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir