Ekonomi Haberleri

Kripto Para Yasası TBMM’den Geçti

Kripto paralara düzenlemelerde değişiklik içeren Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda oy çokluğu ile kabul edilerek yasalaştı.
kripto para

Kripto paralara düzenlemelerde değişiklik içeren Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Kanun Teklifi, oy çokluğu ile kabul edildi.

Kripto Paraya SPK tarafından izin alma ve sermaye şartı getirildi

kripto para

Kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler içeren Sermaye Piyasası Kanunu’nda değişiklik içeren Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda oy çokluğu ile kabul edilerek yasalaştı. Yeni kanun ile hizmet sağlayıcılar için sermaye şartı getirildi. Getirilen şart ile beraber yatırımcının korunması ve hizmet veren firmalara da bir dizi yaptırım uygulanması amaçlanıyor. Kullanıcılar ile ilişkinin kurulması ve kimlik tespiti yapılması konusu da yasa ile düzenlendi. Yapılan düzenlemeye göre hizmet sağlayan kuruluşlar faaliyet için SPK tarafından izin alacak. Kripto varlıkların ihracı, satışı ve dağıtımı için tüm yetki SPK’ya verildi. SPK, tüm transfer işlemlerini kayıt altına alacak.

Yapılan düzenlemede piyasa dolandırıcılığı için de önlem alındı. Alınan kararda piyasa dolandırıcılığı ve bozuculuğu içeren eylemlere 246 bin lira ile 6 milyon lira arası ceza gelecek. Yasa ile belirlenen koşulları içeren platformlar yetkilendirilecek ve bankaların da saklama lisansı alması zorunlu hale gelecek.

Sermaye piyasalarında 12 milyon kullanıcının hesabı bulunuyor.

Kaynak: Onedio, Ensonhaber

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir