Siyaset Haberleri

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Filistin’i Tanımak İçin Uygun Ortamda Değiliz

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yaptığı açıklamalarda, iki devletli çözümü desteklediğini, ancak şu anda uygun bir ortam olmadığını belirtti.
Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Filistin'i Tanımak İçin Uygun Ortamda Değiliz

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, TF1 ve France 2 kanallarına yaptığı açıklamalarda Filistin ve Ukrayna’daki duruma değindi. Macron, Filistin devletinin tanınmasının “tabu olmadığını” vurguladı ve Fransa’nın her zaman iki devletli çözümü desteklediğini belirtti. Ancak, şu anda bunun için uygun bir ortamın olmadığını ifade etti.

Kanallara yaptığı açıklamada “Sahadaki durum istikrara kavuşmuş değil ve Filistin yönetiminin reform yapması gerekiyor.” şeklinde konuşan Fransa Cumhurbaşkanı, Fransa’nın Filistin devletini bölgedeki herkes için barış ve güvenliği sağlayacak unsur oluştuğunda tanıyacağını ifade etti.

Almanya da Filistin’i devlet olarak tanımayı planlamıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Filistin'i Tanımak İçin Uygun Ortamda Değiliz

Filistin konusunda geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Filistin’i devlet olarak tanımayı planlamadıklarını söylemişti. Başbakan Scholz, Filistin yönetimini devlet olarak tanımak için “hiçbir neden” bulunmadığını ifade ederek, “Devletin toprakları ve bununla ilgili diğer tüm konular hakkında netlik yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Bunun yerine “İki devletli çözümle sonuçlanacak İsrail ile Filistinliler arasında müzakere edilmiş bir çözüme ihtiyaç duyulduğunu” savunan Scholz, “Buna Batı Şeria ve Gazze’den sorumlu olan Filistin yönetimi de dahildir. Ama henüz orada değiliz. Şimdi, uzun vadeli ateşkesin sağlanması ve tüm tarafların iki devletli çözüme bağlı olmasını sağlamak önemli.” şeklinde konuştu.

Kanala verdiği açıklamada Fransa Cumhurbaşkanı Macron, farklı konulara da değindi: Fransa, 4.500 Ukraynalı askere eğitim verecek.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Filistin'i Tanımak İçin Uygun Ortamda Değiliz

Macron, Ukrayna’ya Fransız yapımı Mirage 2000 tipi savaş uçaklarının gönderileceğini ve bu yazdan itibaren Ukraynalı pilotları Fransa’da eğitmeye başlayacaklarını söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı, Ukrayna’ya kaç adet savaş uçağı tedarik edeceklerini ise açıklamadı. Macron, Fransa’da 4 bin 500 Ukraynalı askere eğitim vereceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Anlatılanın Ötesi
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir