Otomobil HaberleriEkonomi Haberleri

Mayıs Ayında İkinci El Online Otomotiv Satışlarında Düşüş Yaşandı

Mayıs ayında ikinci el online otomotiv satışları, geçen yılın aynı dönemine göre %7 azalarak 160 bin 811 adet oldu. Fiyatlarda ise önceki aya göre %0,35'lik bir düşüş görüldü.

İlan adetlerinde geçen yılın aynı dönemine göre %26, bir önceki aya göre %17 artış gözlendi. Mayıs ayında yayınlanan ilanların %39’u satışla sonuçlandı.

Mayıs ayında ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar, geçen yılın aynı dönemine göre %7 düşüşle 160 bin 811 adet oldu.

İkinci el online otomotiv satışlarında, binek ve hafif ticari araç pazarında en çok tercih edilen ilk 35 markanın 249 modeline ait ilanların fiyat değişimleri incelendi.

Mayıs Ayında İkinci El Online Otomotiv Satışlarında Düşüş Yaşandı

Mayıs ayında perakende fiyatlar bir önceki aya göre ortalama %0,35 düştü. Yılbaşından itibaren ise ikinci el pazarında fiyatlar %1,89 arttı. Motor tipine göre sınıflandırıldığında, dizel araçlar 95 bin 161 adetle en çok satılan segment oldu. Benzinli araçlarda 58 bin 938 adet satış yaşandı.

Otogazlı otomobil satışları 4 bin 86 adet, hibrit otomobil satışları 1300 adet ve elektrikli otomobil satışları 1326 adet olarak gerçekleşti. Geçen yılın mayıs ayında 710 adet ikinci el elektrikli otomobil satılmıştı. İkinci el online otomotiv satışlarında, araçların ortalama satış hızı 48 gün olarak belirlendi. Fiat marka otomobiller 41 günlük pazar ortalamasına göre daha hızlı satıldı. En yavaş satılan araçlar ise 60 günlük hızla Mercedes-Benz ve BMW markalı araçlar oldu.

Kaynak: TRT Haber
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir