Ekonomi HaberleriGündem Haberleri

Bakan Mehmet Şimşek’ten Açıklama: “Yeni Vergi yok, Muafiyet Var.”

Son zamanlarda gündeme gelen 'bahşiş ve motorkurye gelirlerine yeni vergi gelecek' iddiası üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konu hakkında açıklamalarda bulundu.
mehmet şimşek, vergi

Son zamanlarda sosyal medyada gündeme gelen ‘bahşiş ve motokuryelere yeni vergi gelecek’ iddiaları üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Mehmet Şimşek, yeni vergi olmayacağını da belirtti.

Mehmet Şimşek: “Ticari kazançlar basit usülde vergilendirilecek.”

mehmet şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, son dönemde gündemi meşgul eden ‘bahşiş ve motokuryelere yeni vergi gelecek’ iddiaları üzerine sosyal medyadan açıklama yaptı. Bakan Şimşek, “Motokurye gelirlerine, garsonların bahşişine yeni vergi yok, muafiyet getiriyoruz. Motokurye faaliyetleriyle bahşiş gelirlerinin vergilendirilmesini kolaylaştırıyoruz. Düzenleme ile motokurye faaliyetlerinden doğan ticari kazançlar basit usulde vergilendirilecek, bahşiş gelirleri normal ücret geliriyle ilişkilendirilmeyecek ve hizmet bedelinden ayrı gösterilerek KDV’ye tabi olmayacak.” açıklamalarında bulundu.

Sektör istedi, Mehmet Şimşek ve ekibi harekete geçti

Gelir Vergisi Kanunu’na göre, yeme içme sektöründe  hizmet veren kuruluşlarda toplanan bahşişlerin işverence çalışanlara dağıtılması durumunda, bu ödemeler işverenden alınan ücretin bir parçası olarak değerlendiriliyor ve ücret matrahına eklenerek gelir vergisi tarifesine göre tevkif suretiyle vergilendiriliyor. Sektörün talebi üzerine harekete geçen Bakan Şimşek ve ekibi, konunun tarafı olan diğer bakanlıklarla çalışma yürüttü. Bu kapsamda dünya örnekleri de incelenirken banka ve kredi kartı ile bahşiş ödemesinin çok yaygın olduğu ve ödeme belgelerinde bu tutarların ayrı gösterilerek KDV matrahına dahil edilmediği belirlendi.

Kaynak: Sputnik, BloombergHt

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir