Gündem Haberleri

Merkez Bankası, Enflasyon Beklentilerini Açıkladı

Merkez Bankası: Haziran ayında piyasa katılımcıları ve hanehalkı için 12 ay sonrası yıllık enflasyon beklentileri düştü, reel sektör için arttı.

TCMB, Haziran 2024 için “Sektörel Enflasyon Beklentileri” raporunu yayımladı.

Hanehalkı için oluşturulan istatistiklerin doğru bir şekilde analiz edilebilmesi amacıyla, tüketicilerin algıladıkları enflasyon oranı, gelecek dönem eğilim beklentisi ve beklenen enflasyon oranı ile ilgili sorulara verdikleri yanıtların tutarlılığı incelendi. Bu kriterlere göre tutarsız olan yanıtlar hesaplama dışında bırakıldı. Tutarsızlık kontrolü yapıldıktan sonra, sıra dışı değerlerin analizi için Tukey’s Hinges yöntemi kullanılarak uç değerler temizlendi ve hanehalkının ortalama enflasyon beklentisi belirlendi.

Tüketici Eğilim Anketi aracılığıyla Sektörel Enflasyon Beklentileri oluşturuldu.

enflasyon (merkez bankası)

Piyasa Katılımcıları Anketi, İktisadi Yönelim Anketi ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile birlikte yürütülen Tüketici Eğilim Anketi aracılığıyla, finansal ve reel sektör uzmanlarının, imalat sanayi firmalarının ve hanehalkının 12 ay sonrası yıllık tüketici enflasyonu beklentileri toplanarak Sektörel Enflasyon Beklentileri oluşturuldu.

Merkez Bankası’nın kararlı tutumu, düzelme sağlayacak.

merkez bankası

Haziran ayı itibarıyla, piyasa katılımcılarının 12 ay sonrası için yıllık enflasyon beklentileri 1,4 puan düşüşle yüzde 31,8’e gerilerken, hanehalkının beklentileri 4,6 puan azalarak yüzde 71,5’e düştü. Buna karşılık, reel sektörün beklentileri 0,2 puan artış göstererek yüzde 56,2’ye çıktı.

Önümüzdeki 12 aylık dönemde enflasyonun azalacağını öngören hanehalkı oranı, bir önceki aya göre 2,4 puan artarak yüzde 33,5’e ulaştı.

TCMB’nin para politikasında sergilediği kararlı tutumun, enflasyon tahminlerinde gözlemlenen düzelmenin devamını sağlayacağı öngörülüyor.

Kaynaklar: trthaber.com, tcmb

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir